Äitiysvaatteiden löytämisen vaikeus

Viime viikolla jouduin vihdoin toteamaan, että vatsa kasvaa mutta housut eivät. Ilmeisesti on tullut aika hankkia siis jonkinlaisia äitiysvaatteita. Kasvavan vatsan myötä olo on muuttunut muutenkin epämukavaksi. Vaatteiden pitäisi siis olla erityisen mukavat, jotta ketutuskäyrä ei nousisi liian korkealle.

Mutta mistäs niitä mukavia ja kauniita äitiysvaatteita löytyisi?

Pikainen googlaus osoitti, että nettikaupoista ainakin löytyy. Entä jos ei yhtään tiedä mitä kokoa housujen pitäisi olla? Entä jos tykkää vain leveälahkeisista housuista? Entä jos ei omista luottokorttia eikä ole säästöjä? H&M:llä äitiyshousut ovat yhtä mallia lukuunottamatta kapealahkeisia, mutta sieltä voisi tilata tuotteet tilille ja maksaa vasta lopulliset ostokset. Zalandon halvimmat (hieman) leveälahkeiset äitiyshousut maksavat mansikoita, mutta sielläkin voisi maksun suorittaa laskulla. Kaikkien erikoisvaateliikkeiden mallistoista löytyy joitain hieman leveneviä lahkeita, mutta hinnat liikkuvat pilvissä ja kotiin sovitettavaksi tilattavat tuotteet pitää maksaa etukäteen. Miksi tästä tehdään näin vaikeaa?

kapeetfarkut.jpg

Skinny, skinny, super skinny. Miksi näissä on kaikissa niin kapeat lahkeet? (Kuva lainattu H&M:n sivuilta.)

leveetlahkeet.jpg

Voisiko näitä tällaisia housuja saada äitiysmallistoon myös? (Kuva lainattu H&M:n sivuilta.)

Turhauduin nettikauppojen maailmaan ja suuntasin eilen töiden jälkeen Vantaan Jumboon metsästämään äitiysvaatteita, joita voisin sovittaa liikeessä saman tien. Ainoa liike, josta löytyi minimaalinen valikoima näitä kaipaamiani vaatteita, oli H&M, sielläkin äitiysvaatteet oli piilotettu lastenvaateosastolla sijaitsevaan nurkkaan (etsin äitiysvaateosastoa noin 20 minuuttia, jonka jälkeen etsin myyjää noin 5 minuuttia ja hänen ohjeillaan löysin vihdoin äitiysvaatteet, jee!). Ja sitä ainoaa mallia leveähkölahkeisia housuja ei tietenkään ollut jäljellä. Voihan pettymys.

Mietin nyt liian tiukoissa housuissa istuessani, että olisi sittenkin pitänyt panostaa yläasteella käsityötunneilla ja opetella ompelemaan itse vaatteita. 

Jotain ihanaakin kuitenkin tapahtui vatsan kasvamisen lisäksi: lauantai-iltana juotuani kupillisen lämmintä kaakaota tuntui mahassa pieni pumps. Ja sitten hetken päästä vähän isompi PUMPS. Meidän pieni siellä ilmoitteli olemassaolostaan, ihan järjettömän ihanan tuntuista, se vauva on ihan oikeasti siellä ja liikkuu ja viuhtoo ja mä tunnen sen! Ihanaa. Ei harmita edes kireät housut enää. Että on tämä raskaus myös aika kivaa.

muoti trendit raskaus-ja-synnytys vanhemmuus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.