Henkisyys lievittää korona ahdistusta

Koin henkisen heräämisen  muutama vuosi sitten isäni kuoltua yllättäin keuhkofibroosiin. Matka on ollut pitkä ja yksin kulkiessa olen saanut paljon erilaisia ja vaikeitakin asioita käsiteltäväkseni. Erityisesti talvi oli energioiltaan hyvin vaativa ja tunsin ajoittain suurta ahdistusta, jonka alkuperästä en saanut minkäänlaista otetta. Se tuntui olevan myös kollektiivista ja kuulin usean muunkin kokevan samankaltaisia tunteita. Pinnalle nousi vanhoja asioita mietittäväksi ja näiden puhdistuttua, olo alkoi helpottua. Sitten maailma muuttui ja se sai miettimään sitä, millaiseksi se muuttuu. Siihen tuskin löytyy vielä vastauksia, mutta huulilla alkaa olla jo positiivisiakin asioita.

Oletko kuullut linnunlaulua kaupungissa, jossa se yleensä hukkuu meteliin?  Vedet alkavat jo puhdistua turismin ja liikenteen vähentyessä ja luontoäiti pääsee vihdoin puhdistumaan siitä kurasta, mitä olemme sen päälle sysänneet. Monimuotoinen luonto on löytänyt keinon selviytyä. Muistetaankin ottaa kevät vastaan silmät avoinna poikkeustilasta huolimatta, se tulee hoivaamaan meitä uskomattomalla voimallaan.

Yhteisöllisyys on alkanut korostua ja ihmiset ovat alkaneet kaivata läheisiään suuremmissa määrin.  Kriisistä pitää myös  pystyä oppimaan ja ideoimaan uutta ja siinä netti on tuonut ratkaisuja sosiaaliselle kanssakäymiselle. Aika on otollinen pysähtymiseen ja kuuntelemaan intuition hiljaista ääntä, sen tuoma tieto tulee suoraan korkeimmasta minästä. Uudet ideat ja tavat toimia voivat muuttaa koko elämän.

Meditoidessa kuuntelin hiljaisuutta ja ajantaju menetti hetkeksi merkityksensä. Session päätyttyä totesin, että henkisyys on  tuonut minulle luontaista puolustuskykyä vallitsevien uutisten keskelle. Henkisellä polulla kokee aika ajoin ahdistusta, mutta nyt en tunne koronan aiheuttamaa tilannetta ahdistavaksi eikä minua pelota, sillä näen asioita laajemmasta perspektiivistä. Koen turvallisuuden tunnetta eikä minun tarvitse olla yksin.  Jos saisin tartunnan ja siihen kuolisin, hyväksyisin sen sieluni suunnitelmana. Kaikella on tarkoituksensa ja koenkin, että ihmiskuntaa ohjataan nyt heräämään.

Rukous tuo minulle rauhan tunteen ja olen oppinut sen avulla osoittamaan kiitollisuutta. Olen alkanut rukoilla myös muiden ihmisten puolesta toivottamalla heille kaikkea hyvää ja se on tuntunut todella hyvältä tuoden positiviisia asioita elämääni lisää. Vaikka en ole kovinkaan uskonnollinen, uskon Jumalaan ja johdatukseen.  Meditoidessa leijailen välillä muihin maailmoihin ja tietoisuuteeni nousee tuolloin ajatuksia siitä, että emme ole täällä yksin.

Kaikki eivät kuitenkaan kestä kriisitilannetta hyvin ja tällöin on hyvä ottaa ammattilaiseen yhteyttä.  Matalan kynnyksen palveluna voit ottaa yhteyttä esimerkiksi kriisipuhelimeen, jonka yhteystiedot löydät tästä.

hyvinvointi ajattelin-tanaan mieli hyva-olo