Ohranjyvä

Viikonloppu vierähti Helsingin suunnassa siskon luona. Tulin eilen illan suussa takasin Tampereelle ja ajatuksena oli mennä kauppaan hakemaan aineksia herkulliseen ja täyttävään munakkaaseen. Oula oli vastassa rautatieasemalla ja ehdottikin, että mentäisiin syömään johonkin. Mun munakasidea ei kuulemma kelvannut. Sitä oli sitten toteltava. Päädyttiin paikkaan nimeltä Ohranjyvä, joka on aika pubi-tyyppinen ravintola. Aikaisemmin ei olla syömässä käyty, mutta paikka on viihtyisä, palvelu hyvää ja varsinkin ruokalista vaikutti lupaavalta. 

Tällä kertaa otettiin ihan alkuruoatkin, joista ei valitettavasti ole kuvaa. Oula otti tomaattikeittoa ja ite valitsin savuporojuustokeittoa. Molemmat oli gluteenittomia ja lisäksi saatiin talon leivän tilalle gluteenittomat leivät. Keitot oli todella hyviä. Ihanan pehmeä ja täyteläinen maku. Oula päätti heti, että haluaa opetella jonkinlaisen tomaattikeiton teon. Viime talvena tein välillä itelleni jauhelihakeittoa tai tomaattikeittoa, jotka on kyllä tosi helppo valmistaa. Opiskelijana metsästän aina etuja ja omistan Cityshoppari-kortin. Sillä saa Ohranjyvästä alku- tai jälkiruoan puoleen hintaan. Sehän sopi.

Pääruoka oli vaikea valinta, kun oli niin monta hyvää vaihtoehtoa. Oula valitsi Ohranjyvän pannun, jossa oli sisäfileleikettä, pekonia, paistettua munaa, grillinakkia ja paistettuja perunoita. Kunnon setti siis. Tämä kokonaisuus tarjoiltiin valurautapannulta ja Oula kommentoikin, että ruoka pysyi vähän liiankin lämpösenä koko ruokailun ajan. Hetken pohdinnan jälkeen päädyin Loisteloheen, jossa oli lohifile, metsäsienikastiketta, uuniperuna ja salaattia. Tosin uuniperunan vaihdoin bataattilohkoihin. Annos oli älyttömän hyvä. Varsinkin sienikastike on aina herkkua. Oulakin tykkäsi omasta pannustaan. Varmasti mennään vielä uudestaan. 

lohi_0.jpg

 

Katsotaan, jos tällä viikolla tekisi sen mielessä olevan munakkaan.

Nauttien, Oona

Kulttuuri Ruoka ja juoma Suosittelen

Bataattihimo

Jee, ensimmäinen postaus meidän ruoanlaitosta. Eilen iski kova himo bataattiin. Bataatti muistuttaa perunaa, mutta bataatissa on paremmat ravintoarvot ja se maistuukin paljon paremmalta. Se onkin yksi meiän lempiherkuista. Joten eilen vaadin, että tehdään bataattia. Bataatin seuraksi sopii melkein mikä vaa, joten hetki kestikin miettiä mitä tehdään. Selailin äidiltä saatua keittokirjaa, jossa oli erilaisia reseptejä lihapullien valmistamiseen. Innostuttiin niistä, mutta ohjeet tuntui vähän liian erikoisilta arki-iltaan. Soitin siis äidille ja kysyin takuuvarman lihapullien ohjeen. Mielessä oli myös äidin pääsiäisenä tekemä guacamole, joten etsin samaisesta keittokirjasta hyvän ohjeen sellaiseen. Ateriakokonaisuus valmis ja kauppaan.

Alotin ensin avokadosalsan valmistamisen. Sovelsin vähän kirjan ohjetta ja tein sen näin:

1 kypsä avokado
2 rkl smetanaa
2 tomaattia ilman siemeniä
lime- ja sitruunamehua
vähän oliiviöljyä
kourallinen tuoretta korianteria
suolaa ja pippuria

Pilkoin ensin avokadon ja tomaatit ja laitoin kulhoon. Lisäsin smetanan ja muut nesteet. Sekoittelin. Ohjeessa sanottiin, että voi soseuttaa mutta tykkäsin että salsa on parempi jos siellä on vähän paloja. Ja siitähän tuli aika hyvä. Korianteria olisi voinut laittaa ehkä vähemmän, koska se onkin aika voimakasta. Ei oltu ennen sitä käytetty. Nyt tietää ensi kerralla. Avokado on niin hyvää, että niitä ois voinu helposti laittaa kaksikin kappaletta. Samalla Oula alkoi valmistaa lihapullataikinaa.

Äidin takuuvarmat lihapullat

400g naudan jauhelihaa
1 ranskalainen sipulikeittopussi
1 kermaviili
1 kananmuna

lih.jpg

Pullan pyörittäjä Oula

lohko.jpg

Lohkot ennen uunia

Lihapullien ainekset sekoitetaan/vaivataan yhteen (kaikki paitsi kananmuna), jonka jälkeen annetaan taikinan levätä noin puoli tuntia. Vasta tämän jälkeen lisätään kananmuna. Korppujauhojahan me ei käytetä, eikä sipulikeittopussissakaan ollut mitään vehnän kaltaista. Me tehtiin pieni lisäys taikinaan ja laitettiin sekaan myös fetajuustoa. Kotona äiti on laittanut usein esimerkiksi sieniä, joten lihapullia voi soveltaa monella tavalla. Taikinan puolen tunnin lepoajan aikana lohkottiin bataatti paloiksi, pyöräytettiin rypsiöljyssä, maustettiin, laitettiin pellille ja uuniin kypsymään. Uuni 200C ja noin puoli tuntia ne saa siellä olla. Koska bataattilohkot oli uunissa, niin paistettiin lihapullat pannulla. Jos lihapullat haluaa tehdä uunissa ohjeistus oli aika sama: 200C astetta ja noin 20-25 minuuttia. Kun viimeisetkin lihapullat saatiin pannulla kypsytettyä oli vihdoin parhaan osuuden vuoro eli syömisen. Tällä kertaa meillä ei ollut mitään taustamusiikkia soimassa kokkaamisen aikana, vaikka yleensä vähintää radio soi.

avlmis_0.jpg

Lopputulos

Viimeisen kuvan laatu ei häikäise, pahoittelut. Syytän valaistusta, koska kamera on kyllä ihan kelpo. Esteettisyydestä viis vei, tämän kerran suoritus oli kuitenkin aika 5/5. Hyvä me, hyvä meidän joukkue.

Nauttien, Oona

Koti Ruoka ja juoma DIY