”Ostettiin discoliput, niin siellä oli vaan kutosia ja seiskoja!” – Johannan kirje Siljalle 26.10.1996
Moi Sikke! 261096 La klo 19.01
Kiitti kirjeestä + FB’istä ja slamista. Ja sorke kun käytän sun postaria…
Mä voisin vaikka ekax vastailla. Katon mä yleensä Iltalypsyn. Ne jutut on tosiaanki hauskoja.
Kiitti muuten synttärikortista! Oli hieno.
Kouluun mä meikkaan tälleen: meikkivoidepuuteri, peitepuikko, kajal, ripsari + huulirasva / kiilto. Mulla menee tohon meikkiin aika vähän, alle 10 min, mut mä pesen myös kasvoni siinä samalla + hampaat ja laitan tukan, joten 20 min siinä suunnilleen menee.
Nyt on riparin kans ihan ok. Tosin mulla on siellä vaan yx… eiku kax tuttua, Niina ja Lilli. (ja Harri… grr). Niinakaan ei kyllä tunne sieltä muita kun mut, joten mä lupasin olla sit Niinan kans. Me ollaan Metsäpirtti 2:lla. Sä varmaan ihmettelet et miten mä en voi tuntee kun pari sieltä, mut selitys on se, et suurin osa on kivasti KauppisHeikistä (2. yläaste), joten on vähän vaikee tuntee muita. Jussiaholaisia on sit enemmän muilla. Mun kamut on esim. Iisaari I:lla, III ja V:lla. Kolmosella on esim. Terhi, Satu, Pauliina, Kikka, Niina R., Jaana ym. Ja hiihtolomariparilla ja nyt syyslomariparilla oli osa… mut mix mut sitten eristetään jonnekin KauppisHeikkiläisten joukkoon. Epistä! Minkälaisia ripareita teillä on? Minkä nimisiä esimerkix? Meillä on kesäsin Metsäpirtit kakkoseen asti, Iisaaret vitoseen asti + sitten päiväripari, vaellusripari, hiihtoloma- ja syyslomaripari. Aleksi oli muuten syyslomariparilla. Yks Noora kerto, et Allu oli yrittäny urakalla iskee likkoja, mut vähän huonolla tuloxella!!
Eilen mä olin Lässyn kans kaupungilla. Ei juotu. Oli tosi tylsää! Alkuillasta oltiin Hannen ja yhen Niinan kans. Aleksi oli kans mut se ei tullu ees juttelemaan. Se vaan katteli. Ihan omituinen. No sit tuli Taru ja Terhi perskännissä ja kummatkin huuteli kaikkee ihan täysillä. Ne on musta vittumaisia kännissä, vaikka ne ei silleen vittuilekaan. Mut kuitenkin riehuu ja kiljuu ja haukkuu kaikki tyypit naamasta naamaan jne. Entäs kun ostettiin discoliput, niin siellä oli vaan kutosia ja seiskoja! Ihmekös kun kaikki vanhemmat pysytteli kadulla. Ihan turhaan ostettiin kun ei siellä voinu olla niitten takia. Kyllä mä olin Lässyn, Hannen ja Niinan kans siellä istumassa vähän aikaa, koska on kiva tsekata miten ne tanssii. Kato, niillä ei oo vielä rutiinia. Yx kutostipu teki Hammereita ja pumppas sivulle ja se oli ihan sairaan näkönen! Sit sellanen norssi (7.) joka on yli 180 cm reilusti, rupes tanssimaan. Mä en voi ees kuvailla sen tyyliä tanssia, se oli niin JÄRKKY. Kikateltiin niille kyllä hieman. Ollaankohan mekin oltu norsseina noin kamalia. Voi olla… heh…
Yx asia vaan… nuokkarilla mä istuin Lauran kans oven eessä. Sit Aleksi aukas oven ja seiso siinä vähän aikaa ja katteli meitä. Muakin suoraan silmiin. Vähän tyhmä. Ja sit se lähti pois… outo. Mitä järkee siinäkin oli!?! Ja kaikki muut mun tuntemat jätkät tuli juttelemaan, mut Aleksi ei tullut, katteli välistä vaan. Mun ois pitänyt sanoo sille ”päivää” (Speedy- ja Saku -tyyliin), niin tilanne ois rauennu (Lässyn ehdotus…)
Alexi on koulussa tosi kiva, mut kaupungilla se vaan kattelee. Mikä vittu sillä on?!!!!
Mä sain synttärilahjoja aika vähän, kun en pitäny mitään bailuja. Lässyltä sain kaikkee romua, mm. postareita, kyniä, terottimen, posliineja, paperisilppua, karkkia jne. Pauliinalta sain tosi hienon ”Pelle”-kaapin, joka oli täynnä irtokarkkia. Mummilta sain karkkia ja puseron, tädiltä pikkurepun, kummisedältä Nurmexesta kirjan, äidiltä ja isältä etukäteen vaatteita, kummitädiltä rahaa, enolta + serkuilta rahaa, sormuxen ja sukat… mut yhdeltä kummilta en mitään. Emmä oo saanu ikinä.
Kivat solmut muuten, sä oot kv Liisa M:n kans, mä oon Liisan k-kamun Emmin kans ja mä oon sit sun. Eli:
Heh. Mä en oo kyllä kirjottanu Emmille tarkotuxella, jonkun FB:n kautta, mut mä kirjotin sille kun sil oli textarissa ilmotus. En tienny et se on Emmi koska sillä oli Poste Restante osote.
Okei, mä kerron jos mä nään sen Marjon juttuja Iisalmen sanomissa. Luulen et jos niitä on, niin ne on keskiviikkosin nuorten sivuilla.
Meillä on maanantaina koulukuvaus, OH GOD! Tietysti kuva taas menee perseelleen. Ja häpäsen koko luokkakuvan. Toivottavasti onnistuis ees tän kerran, kun aina on menny ihan huonosti. Mä en kai ole kovin kuvauksellinen.
Sori kun tää jäi nyt niin lyhyex, mut on tosi kiire… huomenna 9.30 kirkkoon kun mä, Terhi, Lässy ja Aleksi lauletaan lukiolaisten mukana pari biisiä. Et jee!
Kirjota pian!
<3 U Jossu
Oot <3ly pal 2!
***
Analyysia kirjeestä:
- Kasiluokkalaisena vuotta, ja varsinkin kahta vuotta nuoremmat tuntuivat pennuilta. Eivätkä ne näköjään osanneet tanssiakaan, koska niillä ei ole vielä rutiinia. Päivän huutonaurut! :D
- Taas on koko kirje täynnä teini-ihastusta, johon en koskaan saanut vastakaikua. Voi Johanna-raukkaa ja anteeksi Aleksi, jos luet tätä nyt.
- ”Textari” = Teksti-TV, joka oli 90-luvun sosiaalinen media. Siellä oli nuorten palstoja, joiden kautta etsittiin kirjekavereita. Sieltähän me Siljankin kanssa toisemme vuonna 1994 löysimme.
Rakkaudella, Johanna