Kampin vaiettu kahvilahelmi

aulabar_650x320.jpg

Tänään ajattelin kirjoittaa jostakin muusta kuin urheilusta. Rakastan nimittäin myös tunnelmallisia kahviloita. Lauantai-iltapäivän piristys olikin käynti kahvilla Aula bar & cafessa. Kahvila on omiaan, jos haluat alkuillasta nauttia kahvia  ja jotain pientä purtavaa. Kuuma kuppi kahvia ja kakkupala irtoaa 4 euron hintaan. Tarjolla on myös tuorepuristettuja hedelmämehuja, erikoiskahveja ja esim. toasteja ja croisantteja. Palvelu on ystävällistä ja täällä voi helposti lukaista päivän lehdet. 

Baarissa soi etninen, chilli musiikki. Illan hämärtyessä baari on myös kiva paikka ottaa muutaman lasillinen tai ostaa kimppaan vaikka sangriakannu. Sisustus on pirteä ja tunnelma huomattavasti kotoisampi kuin muissa Kampissa sijaitsevissa ketjukahviloissa. 

Seuraavan kerran kun teet siis kahvi-treffeja ystävän kanssa, suuntaa monikansallisten kahvilaketjujen sijasta Aulaan. Ainoa miinus on, että kahvila&baari aukeaa vasta klo 15 ja paikka on sunnuntaisin suljettu. Viikonloppuisin pienessä paikassa saattaa olla myös ruuhkaa.

Aula bar & cafe

 

suhteet ystavat-ja-perhe ajattelin-tanaan ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.