Kroatian kosmetiikkaostokset

Kroatian matkastamme on jo tovi aikaa mutta palataan reissuun vielä hetkeksi kosmetiikkatuliaisten merkeissä. Osa teistä on ehkä lukenutkin yhdestä kosmetiikkatuliaisestani postauksen, nimittäin tästä Essencen Follow your heart- paletista (postauksen löydät täältä). Sen lisäksi lupasin itselleni muutaman harkitun ostoksen. Vaikka kaupat pursusivat toinen toistaan ihanampia ja edullisempia seerumeita, kasvovoiteita ja puhdistustuotteita, päätin pysyä simppelillä linjalla ja hankkia itselleni jotain pientä kivaa. En tiedä olisiko tilanne riistäytynyt käsistä jos olisimme olleet liikenteessä isommalla matkalaukulla. Kotona kuitenkin odotti yhdelle ihmiselle jo turhan runsas purnukkasirkus, joten pyrin jokaisen purkin kohdalla ajattelemaan ”tarvitsenko tätä”. Varsinkin rasvat ovat sellaisia, ettei niitä vaan pysty käyttämään määräänsä enempää kerralla. En kyllä näitäkään ostoksia perustele niiden tarpeellisuudella mutta olin hyvin ylpeä silti ostosteni minimaalisuudesta.

Vaikka halusin jotakin paikallista ja sellaista, mitä ei saa Suomesta, oli sen toteuttaminen suhteellisen hankalaa. Kroatiassa myydään paljon ihan peruskosmetiikkamerkkejä, mitä löytyy myös Suomesta. Douglas oli liikkeistä ainut, josta sai mm. Beccaa, Benefitiä ja Douglasin omia meikkejä. Lisäksi sinne oli tulossa myös Zoeva, josta ei vielä ollut saatavilla kuin muutama hassu tuote. Markettikosmetiikkakaupoissa oli tuttuja merkkejä kuten Loreal, Maybelline, Catrice, Wet n Wild ja Essence mutta myös hieman tuntemattomampia edullisempia kosmetiikkabrändejä. Myös esimerkiksi The balm, Make up revolution, Make up forever ja muutamia luonnonkosmetiikkabrändejä oli saatavilla yllättävän laajasti. Osalla merkeistä oli huomattavasti suuremmat hyllyt ja sellaisia tuotteita, jotka varmasti saapuvat Suomeen jälkijunassa- jos siis saapuvat ollenkaan. Siksi perustelin tuon Essencen paletin hyväksi päätökseksi tuoda Suomeen. Lisäksi ostin Wet n Wildilta uuden aurinkopuuterin sekä jo aikaisemmin himotellun Blossom glow- korostuspuuterin. Nämä maksoivat n. 5-6€ kpl.

Pulasta löytyi yksi Douglas läheisestä ostoskeskuksesta, jossa hipelöin erityisesti Benefitiä. Merkki on tuttu nimeltä mutten ole koskaan testannut heidän tuotteitaan. Roller lash- mascara on kiinnostanut jo pidempään ja koska reissussa iskee aina pieni piheys, päätin ostaa matkakokoisen kotiin mukaan. Hipelsin myös Hoola bronzeria ja primereita mutta päätin jättää ne hyllyyn. Kaupanpäällisiksi sain tuon pienen nestemäisen huulipunan. Ripsari osottautui huippuostokseksi! Se maksoi 13,50€ (aika paljon minikokoisesta ripsarista) ja on todella niin hyvä kuin annetaan ymmärtää. Tästä tuli uusi suosikkini Lancomen Hypnose- ripsareiden rinnalle. Hintaluokkakin on aikalailla sama. Näitähän saa tilattua Lookfantastic.fi– verkkokaupasta.

Näiden meikkiostosten lisäksi säästin kaiken voidemaisen/nestemäisen lentokentälle. Sieltä kun voi ostaa reppuun mukaan vaikkapa sen 200ml rasvan jos sellaista himoitsee. Pulan lentokenttä on todella pieni ja sieltä löytyy perus viinasten ja paikallisten herkkujen sekä makeisten lisäksi selektiivistä kosmetiikkaa hyvillä alennuksilla ja oma pieni osionsa paikalliselle kosmetiikalle. Harmittelin osaston pienuutta mutta ostin mukaani paikalliselta merkiltä ruusuöljyn, sillä sellaista olen iholleni kaivannut testattavaksi joka tapauksessa. Öljy maksoi 6,50€.

Tässäpä hieman vinkkivitosia Pulaan ja Kroatiaan kosmetiikan saralta. Nyt olisi Pula- postaukset kasassa ja päästään seuraavaksi jatkamaan erilaisissa merkeissä! Ja ainiin, pakko kiittää vielä teitä ihania lukijoita, katselin kuukauden vaihduttua että rikottiin huhtikuun lukija- sekä katselumäärä siitä huolimatta, että olin lomalla sekä sairaana tässä kuussa. Kiitos siitä kuuluu teille! Instagramin puolella jo hieman lupailinkin, että saataisiin kesällä arvontaa aikaiseksi omakustanteisesti, joten sellaista alan tässä kuussa teille kasaamaan. Heitä kommenttia haluaisitko osallistua meikkituote- vai ihonhoitotuotearvontaan!

kauneus iho meikki