Uudet lenkkarit talveksi?
Arki iski suoraan vyön alle.. Olin maanantaina ja tiistaina koko päivän seisomatöissä, mistä jatkoin matkaani suoraan tapaamisiin ja pääsin kotiin vasta reilusti päivän ehtoopuolella.. Ruokailu sujui mukavalla kolmen aterian rytmillä: aamiainen, lounas, iltapala – repeat…… :B Tänään onkin siis paitsi ihanaa syödä kunnolla, myös treenata kreisinä!
Viikonloppuna kävin gymin lisäksi vain lenkillä, ja ensimmäistä kertaa sitten viime helmikuun sain tuntea jäätävät tuulet jotka iskivät heti luihin ja ytimiin! Täksi talveksi täytyy ehkä hommata vielä toinen, hieman paremmin vettä pitävä hiihto/lasketteluasu jolla voi peuhata ulkona pidempäänkin.
Ensimmäisen kuvan haalareista kumpikaan ei taida enää mahtua minulle, mutta tuo äitini päälleen kiskaisema ysäriupeus kyllä hoututtelee.. Äiti, onko tuo vielä tallessa??
Vaatteita suurempana huolena tosin ovat kengät, ja niiden tiimoilta ajattelin konsultoida teitä, koska ruudun takana on varmasti joku talvella minua enemmän lenkkeillyt!
Tavalliset lenkkarit lämpösukkien kanssa olivat viime talven valinta, mutta muutaman kerran niillä liukastelleena olen alkanut haaveilla vedenkestävistä ja nastoitetuista talveilenkkareista. Oooh miten mukavaa olisikaan, kun kengissä on niin hyvä pito että voisin periaatteessa kävellä jääliukumäen alhaalta ylöspäin <3__<3
Sellaista tuskin tapahtuu, mutta ainahan sitä saa unelmoida..
Talvilenkkarien tärkeimmät ominaisuudet ovat hyvä pito liukkaalla alustalla, vedenpitävä mutta hengittävä materiaali ja itselleni tärkeä kevyt tuki.. Jos liukastuminen kuitenkin tapahtuu, en tahtoisi että muljautan jalastani jotain ja olen telakalla lopputalven.
Alustavien metsästystelin perusteella lupaavimpia kenkiä olisivat nämä:
kuvat valmistajien sivuilta
– Asicsin GEL-Arctic 4 G-TX megagoretexit noin tuhannella eri suojasysteemillä.
– IceBugin nastalenkkarit melko samoilla featureilla
– Inov 8 MudClaw -lenkkarit eivät taida olla ihan talvijuoksuun suunnitellut, mutta pitoa ja vedenkestävyyttä pitäisi silti löytyä.
En ole tästä projektista niin tohkeissani, että juoksisin saman tien stadiumit ja intersportit läpi tossujen perässä. On oikeastaan mukavampaa tehdä vähän taustatutkimusta, ja paikalle sattuessaan sitten käydä kokeilemassa jos jotkut istuisivatkin jalkaan kuin Tuhkimon kenkä konsanaan.
Onko teillä kokemuksia kuvan kengistä, tai vastaavista tuotteista?
p.s. Vaihtoehtona joko laiskuuden tai köyhyyden iskiessä on tietysti vain vetäistä kesäkenkien päälle vanhat kunnon mummunastat ja ottaa suunta ääntä kohti.