Lasten halloween – kurpitsanaamoja ja toffee-omenoita!
Kääk!
Ensinmäinen ajatus on, että kuinka paljon tästä tulee sotkua ja riitaa. Kuka saa piirtää ja kenen naamaan. Sunnuntai-iltapäivän ratoksi siis järjestin ohjelmaa pojalle ja vierailevalle tytölle. Olin käynyt edellisenä päivänä hakemassa jättikurpitsan kaupasta sekä toffee-omenatikkuja ja pelottavaa mustaa syötävää glitteriä. Ainekset katastroofiin 🙂
Lapsilla oli oma näkemys miltä kurpitsan kuuluu näyttää. Ja iivöl äiti kävikin illan hämärtyessä piirtämässä päälle ja kaivertamassa kurpitsalle naaman. Täältä muuten löytyy hyviä ideoita, vaikka peruskuvio onkin aivan helppo piirtää ilman printattuja pohjia. Mites olisi vaikka casper-kummitus? Tai vaikka aidalla kävelevä kissa?
Kurpitsanaamoja: täällä, täällä ja täällä
Taiteilujen jälkeen oli vuorossa toffee-omenat. Olin luvannut mukuloille, että tehdään näitä jälkiruoaksi ja kaksi innokasta apuria eivät meinanneet pysyä housuissaan kun pääsivät mustan glitterisokerin kanssa tekemisiin. Näiden teossa kannattaa muuten olla varovainen, sillä toffee on todella kuumaa. Parempi on siis antaa lasten ripotella glitteriä päälle ja itse hoitaa loput!
Ensin vain tökkäät tikut pestyihin ja kuivattuihin omenoihin.
Kaikki valmistelut kannattaa tehdä valmiiksi ennenkuin omenoita alkaa dippaamaan kuumaan toffeeseen.
Toffee-omenat
6 omenaa
6 tikkua
170g sokeria
120mil vettä
1tl omenaviinietikkaa
1rkl siirappia
10g voita
100g esimerkiksi Nature Pathin O-muroja tai vaikka kvinoa popseja
nonparellejä tai mustaa glitteriä tms. halloweenimaista
Pese ja kuivaa omenat. Tökkää tikku pohjasta läpi ja asettele leivinpaperilla peitellyn levyn päälle. Laita murot ja glitterit kulhoon valmiiksi koristelua varten. Laita loput ainekset kattilaan ja sekoita hiljaisella lämmöllä kunnnes voi on sulanut ja sekoittunut. Lisää sitten lämpöä ja anna kiehua hiljalleen noin 10 minuuttia, kunnes sokeri alkaa muuttumaan tummemmaksi ja siirappimaiseksi. Testaa onko toffee valmista tiputtamalla pisara kylmään veteen – mikäli toffeesta muodostuu pallo, on se valmista.
Siirrä valmis toffee pois levyltä ja jätä muutamaksi minuutiksi. Kieritä sitten omenat toffeessa ja ripottele päälle glitteriä. Pyöritä lopuksi muroissa ja laita leivinpaperin päälle jäähtymään.
Rousk rousk, lapsellisen hyviä jopa aikuiseen makuun :)
Mahtavaa maanantaita!