Xanthan Gum ja muut kummallisuudet
Meikäläisten keittiön kaapista löytyy jos minkälaista purkkia ja purnukkaa. Osa on säilötty pois laatikkoon, sillä minikeittiöön ei vain mahdu kaikki! Mies ihmeissään katselee ja pyörittelee purnukoita silloin tällöin eksyessään etsimään jotain kaapista.
Monesti resepteissä tulee vastaan ihmeellisä aineksia, joiden nimet eivät kyllä kerro mitään tai anna vinkkiä mihin niitä voisi edes käyttää. Vai mitä mieltä olet Xanthan Gum? Tai dukkah? azuki beans?
Xanthan Gum (suomeksi ksantaanikumi) valmistetaan käymisprosessilla sokerista xanthomonas campestris-bakteerin avulla. Tämän prosessin tuloksena saadaa valkoista jauhoa, joka on melko samanlaista kuin maissijauho mutta koostumukseltaan sillä on hieman rakeisempi rakenne.
Ksantaanikumi hyväksyttiin elintarvikelisäaineena käytettäväksi Euroopassa vuonna 1968.
Xanthan Gum tai ksantaanikumi on siis sakeuttamis-ja stabilitointiaine ja sitä saa käyttää lähes kaikkiin elintarvikkeisiin, joihin saa käyttää lisäaineita. Koska kyseessä on E-aine ovat kuluttajat usein vastahakoisia sitä käyttämään. Sanotaan, että xanthan gum on täysin harmiton ja sen tehtävä kaupallisessa tarkoituksessa onkin sitoa kastikkeiden aineosat ja estää esimerkiksi jäätelön kristallisoituminen. Ripaus ksantaanikumia omatekemään öljy ja viinietikkakastikkeeseen ajaa saman asian. Sitä käytettäänkin paljon gluteenittomien ruokien valmistuksessa, auttaen taikinan muodostuksessa.
Ravitsemuksellisesti ksantaanikumi sisältää 7 grammaa hiilihydraattia per ruokalusikallinen ja tämä voikin aiheuttaa turvotusta joillekin ihmisille. Ksantaanikumi saattaa olla peräisin useista eri läheistä, kuten maissista, vehnästä tai soijasta. Ihmiset joilla on allergiaa johonkin näistä kannattaa siis välttää ksantaanikumin käyttöä.
Ksantaanikumi tulee vastaa monessa gluteenittomassa reseptissä ja päätin kokeilla sen käyttöä tällä reseptillä, jonka löysin itseasiassa kikhernejauho-purkin kyljestä mutta tämän ainesosan löytää siis monesta gluteenitomasta muffinssi tai leipäreseptistä.
Kaneli-vaahterasiipappi teeleipäset
50g kikhernejauhoa
25g tomusokeria
1/2tl leivinjauhetta
1/2tl ksantaanikumia
1/2tl kanelia
1rkl öljyä
3rkl vaahterasiirappia
150mil kiehuvaa vettä
Siivilöi kuivat aineet kulhoon. Lisää kulhoon öljy ja siirappi ja sekoita kunnolla käsin vispilällä vatkaamalla. Lisää lopuksi kiehuva vesi ja sekoita vispilällä kunnes seos alkaa paksuuntumaan. Kaada pieniin muffinsivuokiin ja paista 180 asteessa noin 35 minuuttia. Anna jäähtyä kunnolla ennen tarjoilua.
Lisää kummallisuuksia tulossa myöhemmin! Tuleeko mieleen muita ihmeellisiä aineksia, erityisesti niitä joiden nimiä on hankala lausua 🙂 ?