Parasta just nyt

Viime aikoina elämäni on pyörinyt vahasti kahden työn ja iltaopiskelun ympärillä. Siinä sivussa rupesin eräs päivä miettimään elämäni tarkoitusta. Tätäkö se nyt on? Tätäkö mä ihan oikeasti haluan tehdä?

”Sitten kun opiskelut ovat ohi, voin keskittyä myös muuhun elämään. Ei mun tarvitse enää kauaa jaksaa…”  Mutta haluanko aivan oikeasti elää tätä hetkeä tulevaisuutta varten? Olen unohtanut aivan täysin, kuinka elää hetkestä. Kuinka voisin nauttia arjen pienistä iloista juuri nyt! Elän elämääni NYT, en vasta tulevaisuudessa. Miksi siis siirrän onnellisuuttani kauas tulevaisuuteen?

Juuri nyt mun on aika ottaa pieniä askelia kohti onnellisuuttani. Enemmän unta ja lepoa. Vähemmän töitä. Vähensin työmäärääni. Lepo on aivan liian aliarvostettua! Välillä on vain kiva olla vapaalla ja tehdä juuri niin kuin itse haluaa! Jotain kivaa.

 

suhteet oma-elama