Jäätelökevät

IMG_0016.JPG

Näin täällä Lilyssä Valion uutuusjäätelöt, ja alkoi tuntua siltä, että voisin pitkästä aikaa maistella jäätelöä. Rakastan jäätelöä, mutta peruskylmäaltaan valikoima ei enää sytytä (lue, olen syönyt kaikkia makuja litratolkulla). Mun lemppareita on kinuski ja nougat, Ben & Jerryn Cherry Garcia ja päärynäjäätelö.

Tiesin jo maistamatta, että näistä mauista, kreisi kinuski on mun suosikki. Ja oikeassa olin, purkki ei edes ehtinyt kuviin. Makeaa, tuhtia ja niin hyvää. Testattiin myös suklaa-macchiato, joka toimii myös. Sopii erityisen hyvin jälkkäriksi.

Kolmas purkki, joka lähti mukaan, oli mansikka-basilika. Mansikkajäätelöä en juuri koskaan valitse, mutta tässä basilika antaa kivan tvistin.

IMG_0017.JPG

Ruis-mustikka, porkkanakakku ja chili-lakritsi jäivät vielä altaaseen odottamaan vuoroaan. Ja lueppa näistä jätskeistä ainesosaluettelo tarkkaan! Mansikka-basilikalla on hyötyvaikutuksena se, että se voi pyöräyttää mielen hurmokseen. Jäätelö nimittäin sisältää elämäniloa :)! Ja suklaa-macchiato puolestaan sisältää onnen nokareita ja saa sut ihmeelliselle tuulelle. Eihän näitä jätskejä voi muuta kuin rakastaa <3!

IMG_0019.JPG

IMG_0020.JPG

IMG_0162.JPG

 

Koti Ruoka ja juoma Sisustus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.