We are the world

7FE0E1C1-34E2-4629-B434-F2312CFD61EF.jpeg

Katsoimme Leonardo DiCaprion Ennen tulvaa-dokkarin viikonloppuna ennen IPCC:n ilmastoraportin julkistamista. Osuva ajoitus. Dokkaria katsoessa sydäntä kylmäsi jälleen kerran. Mitä me tehdään tälle meidän pallolle, eläimille ja toisillemme?

 
Silti, mulle jäi dokkarista päällimmäisenä mieleen asiat joita voin tehdä, ja joita me kaikki voidaan tehdä.

C904552C-4C5A-4D56-87CE-71BB7BCE5F16.jpeg

Pieniä asioita kuten vaihtamalla vaikka punainen liha kalaan tai kanaan, jos kasvissyönti ei nappaa. Älä käytä palmuöljyä, palmuöljyviljelmien tieltä hakataan metsiä. Mieti kulutustottumuksiasi. Voiko jotain tapoja muuttaa? Vaikuta äänestämällä. Jaa tietoa toisellekin. Lainaa ostamisen sijaan.

B02CC599-5B62-44CD-B316-2D94750FD5CA.jpeg

Nämä tuntuvat ihan nappikaupalta kun aletaan miettiä miten isosta asiasta on kyse. Mutta olen sitä mieltä että jos jokainen meistä sanoo että ei tämä musta ole kiinni, mikään ei muutu.

Itselleni ilmastoraportti toisti vain sen minkä dokkari oli todennut aiemmin.
 
Koen myös hassuksi sen että mietitään että mitä toiset tekee, tai mitä joku yksittäinen maa tekee. Me kaikki kuitenkin asutaan tällä samalla pallolla, ja vaikutukset koskee jokaiseen. 
 
En ole asiantuntija aiheessa, ja varmasti mielipiteeni kuulostaa monen korvaan lapselliselta ja hyvin yksinkertaiselta. En vaan näe mitään muuta tapaa selvitä tästä kuin sen että kaikki vetävät köyttä samaan suuntaan ja tekevät kaiken minkä voivat.
 

7AB212A3-3D65-4FA3-BA35-15AC01C72455.jpeg

 

Hyvinvointi Mieli Ajattelin tänään Uutiset ja yhteiskunta
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.