Happihyppely kasvoille

1AD84A71-2C72-4F68-BA3D-0A3AFFE27661.jpeg

En tiedä onko lehtivihreällä näppinsä pelissä, mutta kiireinen viikonloppu ei näy iholla niin pahasti kun pelkäsin. Kauneus lähtee aina sisältä päin, terveellisistä elämäntavoista: riittävästä määrästä unta, veden juonnista, liikunnasta ja hyvästä ravinnosta. Olen vilpittömästi sitä mieltä että jos nämä eivät ole kunnossa, on pidemmän päälle sama mitä tuotteita naamalleen läträä. Uskon tosin myös että oikeilla tuotteilla voi tukea ja tehostaa näiden sisäisten asioiden vaikutusta ulkoisesti.

Alorée oli minulle vielä kuukausi sitten täysin tuntematon tuotesarja, vaikka kyse ei todellakaan ole mistään uudesta ja aloittevasta luonnonkosmetiikkamerkistä. Alorée nimittäin voitti Pariisin kosmetiikkamessujen pääpalkinnon jo vuonna 2011.

Tuotesarjalla on kaksi sertifikaattia Cosmebio sekä Ecocert, sekä se on täysin vegaaninen. Tuotteet eivät sisällä eteerisiä öljyjä, joten tuoteselosteiden mukaan ne sopivat loistavasti allergikoille, herkkäihoisille ja raskaana oleville. Tuoksuttomia tuotteet eivät mielestäni kuitenkaan ole, vaan niissä on metsäinen, raikas, ”vihreä” tuoksu.

78AAE0E1-A56F-45A2-B9D4-7D1EC3E98DF8.jpeg

Alorée on anti-age sarja, mutta mielestäni sopii jokaiselle jonka iho kaipaa pientä virkistystä ja happihyppelyä syksyn ja talven menoissa.

Tuotesarjan teho perustuu patentoituun klorofylliyhdisteeseen (C.H.C.® Chlorophyllin Hordeum Complex). Klorofylli eli lehtivihreä vaikuttaa iholla antioksidanttisesti ja kuona-aineita poistavasti, ja se saadaan ohran versoista.

Tykkään ajatuksesta että levitän lehtivihreää kasvoille, varsinkin kun kaikki vihreä alkaa olla kadonnut luonnosta. Ehkä tällä ajatuksella jaksan talven pimeää paremmin.

Testasin sarjasta kolmea tuotetta (, ja ne ovat itseasiassa käytössä parasta aikaa).

7A0B93DE-A5A0-4143-8B89-EC8C52D4C9B8.jpeg

Kosteusvoide-City-Proof light

Kosteusvoiteesta sanotaan että se on ihanteellinen kuivalle iholle, mutta myös mun sekaiho on vastaanottanut tämän voiteen hyvin. Voide on sopivan kevyt meikin alle, mutta kosteuttaa kunnolla.

Levitä voide puhdistetuille kasvoille se decolteelle aamuin ja illoin.

71DE00FC-0642-4586-B303-67DF1643D291.jpeg

Misellivesi-Fresh purifier

Olen täysin koukussa misellivesiin ja en tiedä miten iho on voinut joskus tuntua kunnolla puhdistetulta ilman niitä. Viimeistelen iltaisin puhdistuksen aina misellivedellä. Aamuisin huuhtelen kasvot vedellä, ja sitten kevyesti pyyhkäisen ne misellivedellä. Tästä tulee ihanan raikas fiilis, ja samoin kun muissa sarjan tuotteissa, tässä on hyvä tuoksu joka tuo mieleen metsän ja kesän.

3DB08567-0FAF-4C12-B756-D8BDC8440D29.jpeg

Uudistava eliksiiri-Skin rescue

Tämä on täyteläistä ja syvänvihreää tehoainetta. Eliksiiri sisältää viinirypäleensiemenöljyä, muscat-ruusuöljyä ja camelinaöljyä sekä lehtivihreää. Mietin aluksi miten ihoni reagoi tähän täyteläiseen öljyyn, mutta tämä on ilmojen kylmetessä osoittautunut hyväksi täsmätuotteeksi. Sitä voi käyttää aamuin ja illoin, tai vaikka kuurina. Sitä voi myös hieman hehkua kaivatessa lisätä pisaran meikkivoiteeseen.

Itse käytän tätä vain iltaisi. Silmänympärysiholle tätä ei kannata levittää, mutta kaulaa ei kannata unohtaa. Silmänympärysiholle levittäminen tuli testattua koska hätäinen kun olen, en lukenut aluksi käyttöohjetta :D!

 

* tuotteet saatu testiin blogin kautta

Kauneus Iho Meikki Testit