Kesän kauneimmat korvikset

Asusteet viimeistelevät tyylin kuin tyylin. Uskon, että jokaiseen asuun, vaikka verkkareihinkin kannattaa lisätä asusteet, vaikka pienet nappikorvikset.

Korvakorut on itselleni ollut aina yksi parhaita tapoja toteuttaa tätä filosofiaa. Heti siitä lähtien kun sain reiät korviini, olen hankkinut erilaisia korvakoruja, näyttäviä, suuria ja kauniita. Muistan vieläkin ihanat puiset papukaijakorvikset jotka minulla oli kuudennella luokalla, Ne olivat valkoiset ja persikan sävyiset, ja niissä oli höyheniäkin. Kunpa ne olisi vielä tallella.

Valitsen korvikseni melko harkiten, ja kestosuosikkini on suuret renkaat.

Kun näin nämä kotimaisen Smiling Designin Heather-korvikset, näin heti mielessäni miten niitä yhdistelisin eri asuihin. Suosittelen kaikkien hankintojen kohdalla käymään läpi tämän kuvitteluprosessin. Miten käytät vaatetta tai asustetta, ja miten se sopii kaiken olemassa olevan kanssa yhteen.

Nämä valkoiset kukkakorvakorut sopivat kesään ja aurinkoon. Itse tykkään yhdistää ne nutturalla oleviin kampauksiin, jotta korut pääsevät oikeuksiinsa ja näkyvät.

Heather-korvikset ovat muovikomposiittia, ja korvissa hyvin kevyet. Itselläni kookkaat korvikset meinaavat roikkua korvassa, keveydestä huolimatta. Eräät uudet korvakorut ovat sen verran raskaat, etten ole vielä keksinyt miten saan ne ylipäätään pysymään korvissa.

Jos sinullakin on haasteita korvisten roikkumisen kanssa, voin kertoa kaksi vinkkiä joita kannattaa kokeilla. Ensimmäisen vinkin löysin netistä: leikkaa kasvoteipistä tai kinesioteipistä pienet palat, ja liimaa joko korvan lehteen korvan takapuolelle, ja laita korvakoru normaalisti korvaan. Korviksen hakanen tai tappi menee teipistä helposti läpi. Toisen vinkin löysin kokeilemalla teippiä eri kohtaan. Laitoin ensin korvakorun korvaan normaalisti. Tämän jälkeen liimasin pienen teipinpalasen korvan taakse, korvalehteen ja korviksen tapin päälle. Tämä estää korvista roikkumasta kun korviksen tappi ei pääse nousemaan ylöspäin.

Tässä linkki korviksiin. (Tämä ei ole kaupallinen yhteistyö, laitan sen vain ettei tarvitse googlailla jos sinäkin ihastuit näihin.)

Muoti Päivän tyyli