Kolme kivaa tällä viikolla

Onko kenelläkään muulla vuorokausirytmi ihan sekaisin tämän pimeän keskellä? Tuntuu että arki on pelkkää yötä. Nukkumaan menoa alkaa miettiä kuuden maissa, koska ulkona on pilkkopimeää.

Kaamosmasennus on kuitenkin omalta osaltani kadonnut, koska olen jo ihan fiiliksissä joulusta!

Tämän viikon kolme kivaa ovat tässä:

Ekat joulupiparit – aloin ensin kunnianhimoisesti askarrella vaikka mitä koristuksia. Osasta tuli kammottavan rumia, ja tajusin että vietän koko viikonlopun pipareiden seurassa jos en keksi jotain kivaa ja nopeaa! No, onneksi keksin. Minimalistin pupupiparit syntyy sokerikuorutteesta ja valkosuklaahipuista.

HESY:n avajaiset – Olin todella, todella iloinen kun sain kutsun HESY:n uusien tilojen avajaisiin. Pääsin perjantaina tutustumaan uusiin tiloihin joihin mahtuu entistä enemmän apua kaipaavia eläimiä. Niitä valitettavsti riittää. Paikalla oli jo kissat jotka odottelevat hyvissä, kodinomaisissa tiloissa uutta loppuelämän kotia.Jos kotia ei kissalle tai koiralle voi tarjota, voi auttaa lahjoittamalla huonekaluja tai tekstiilejä, käydä pitämässä kissoille seuraa tai vaikka ulkoiluttamassa koiria. Vapaaehtoistyö on tärkeää. Haluaisin tehdä enemmän blogin kautta apua tarvitsevien eläinten hyväksi (vink, vink!).

Joulukynnet – lakkaan kynsiä harvemmin, mutta joulunodotukseen ja pikkujoululookkiin kuluvat punaiset kynnet! All tigersin punainen on sävyltään täydellinen ja levittyy kynsille kuin unelma.

Näin tällä viikolla myös vihdoin Once upon a time in Hollywood -elokuvan. Olihan aika yllätys! Kaikkien kolmen päähahmon, Leonardo DiCaprion, Brad Pittin ja Margot Robbien näyttelijäntyötä ei voi muuta kun ylistää aivan mielettömän kovaksi.

hyvinvointi ajattelin-tanaan hyva-olo