Marraskuu on ihan hyvä kuukausi
Tiedättekö, päätin tänä syksynä, että syksy on ihan yhtä hyvä vuodenaika kun kaikki muutkin. Marraskuussa päätin, että marraskuu on ihan hyvä kuukausi.
Kyllä meistä jokainen näillä leveysasteilla osaa luetella ne miinuspuolet: kylmää, pimeää, märkiä lehtiä ja räntää. Lähes kaikki näistä miinuspuolista ovat myös sellaisia, joihin me ei itse voida vaikuttaa niihin millään tavalla. En ole kuullut vielä yhtäkään tapausta, että aurinko olisi alkanut paistaa kun pimeydestä olisi valittanut tarpeeksi.
Toivottavasti et käsitä väärin, en ole vähettelemässä kenenkään tuntemuksia tai kurjia fiiliksiä, vaan toivottavasti tuomassa siihen apua, tai ainakin uutta näkökulmaa.
Kun negatiivisiin asioihin keskittyy, ne kasvavat. Kun annat näille ajatuksille aikaa ja huomiota, ne valtaavat koko ajan lisää tilaa. En usko mihinkään päälle liimattuun positiivisuuteen, mutta uskon vahvasti siihen, että voimme jossakin määrin päättää mitä ajattelemme, miten ajattelemme ja millä asenteella olemme. Nyt en puhu surusta, tai masennuksesta, niitä ei muutamilla aurinkoisilla mietelauseilla korjata, vaan sellaisesta arjen harmituksesta.
Ja näin päästään otsikkoon: päätin, että marraskuu on ihan kiva kuukausi! (Elämä on liian lyhyt siihen, että odottaisin puolet vuodesta kesää ja valoa.) Mitä jos käyttäisimme hieman siitä energiasta jolla manaamme syksyyn ja talveen liittyviä asioita siihen,että mietimme niitä hyviä asioita.
Kun seuraavan kerran tekee mieli sadatella pimeää tai märkää keliä, tee toisin.
- vaikka sataisi tai tuulisi, ulkoilusta tulee ainakin jälkeen päin aina hyvä olo. En muista yhtäkään kertaa kun olen lähtenyt kävelylle, jota olisin harmitellut jälkeenpäin.
- lämmin tee, kahvi tai kaakao. Onhan se ihanaa käpertyä villasukat jalassa (vaikka sen lenkin jälkeen) juomaan jotakin lämmintä.
- kun ulkona ei tule vietettyä samalla tavalla aikaa kun kesällä, voi keskittyä hyvällä omalla tunnolla erilaisiin asioihin. Lukea kirjoja, katsoa suosikkisarjoja, tehdä juttuja joita kesällä ei malta, tai vaikka opetella kokonaan uusia taitoja.
- ota energiaa väreistä. Syö värikkäitä ruokia, bataattikeitto on ihanan pirteä ja oranssinen, puhumattakaan persimoineista.
- nauti asioista jotka ovat kaudelle ominaisia, syksylle ja talvelle ominaista ovat täyteläiset mausteet ja maut, lämpö, pehmeät materiaalit, kausivalot ja kynttilät. Ota kaikki ilo irti.
- naura. Hassuttele ihmisten kanssa, naura. Ahmi memejä ja hauskoja videoklippejä.
Tässä voi vielä käydä niin, että sinäkin huomaat ettei marraskuu ole yhtään pöllömpi.