Mitä opin Frendeistä?

I’ll be there for you.

Jos pitäisi valita yksi sarja, jota katsoisin lopun elämäni, se oli Frendit. En tiedä monta kertaa olen sarjan nähnyt, mutta sanotaan että niitä katsontakertoja riittää. En ole koskaan en kyllästynyt siihen, vaikka tiedän välillä sanatarkasti mitä on luvassa. Nauran jutuille vieläkin aivan yhtä paljon kun ensimmäisellä kerralla. Sarjassa on ihania, hauskoja, surullisia ja koskettavia hetkiä. Se ei ole pelkkä komedia, vaan niin paljon enemmän. Tarina aikuistumisesta. Vastoinkäymisistä ja selviytymisestä. Hyvin hauskassa ja ihanassa paketissa.

One Mississippi- Two Mississippi…

Sarjaan on onnistuttu valitsemaan täydelliset näyttelijät, ja jokaisesta hahmosta pitää, väkisinkin. Ehkä siinä on salaisuus joka on saanut sarjan säilymään yhtenä rakastetuimmista Tv-sarjoista jo 25 vuotta.

Mitä olen oppinut näiltä ihanilta kuudelta tyypiltä, joiden seurassa olen itsekin kasvanut aikuiseksi.

I know!

Joey: muista säilyttää lapsenmielisyys. Liika aikuisuus tekee elämästä tylsää.

Monica: järjestelmällisyys ja tiukkuus ovat oikeastaan aika cool. Opettele silti hölläämään välillä ja luota ohjakset muillekin.

Rachel: pinnallisuus on ihan ok, jos välität myös muista kun itsestäsi. (Ja siis kiitos Rachel Karen Gren kaikista asuinspiksistä!)

Phoebe: uskalla olla oma itsesi, niin kummallinen kun sitten ikinä oletkin.

We were on a break!

Chandler: sarkasmi on vastaus moniin tilanteisiin…pitää silti osata lopettaa ajoissa

Ross: uskalla yrittää aina uudelleen, paitsi jos kyse on suihkurusketuksesta…

Mitä opin koko sarjalta? Ystävyys ja rakkaus ovat elämän kantava voima. I’ll be there for you.

kulttuuri ajattelin-tanaan
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.