Testissä Born to bio -luonnonkosmetiikkaa

Born to Bio on luonnonkosmetiikkabrändi joka on  välillä vilahdellut jossakin blogissa ja Instagramissa. Se on melko edullinen ja ekologinen brändi. Heillä on laaja tuotevalikoima ihonhoidosta värikosmetiikkaan. Itselleni Born to Bio on kuitenkin ollut tuntematon tähän asti, mutta kun se oli saapunut Sokokselle, päätin ostaa muutamia avaintuotteita testiin.

Ostin vedenkestävän meikinpoistoaineen, huulipunan sekä ripsivärin. Nämä tuotteet ovat luonnonkosmetiikan puolella yleensä niitä joissa voi olla laatuhaasteita, joten niiden avulla on helppo määrittää tuotteiden taso.

Huulipuna

Rose Fuchia on upea, raikas pinkki sävy. Se sopii täydellisesti sekä huulille että poskille. Tällä on helppo toteuttaa trendikäs cold girl make-up meikki look, taputtelemalla tätä poskille, ohimoita kohden, nenän varteen ja tietysti huulille. Laitan huuliin pohjalle hieman huulirasvaa, koska tämä tuntuu hieman kuivattavalta pelkiltään.

Ripsiväri

Tuuheuttava musta ripsiväri on melko perusripsari. Olen hyvin kriittinen ripsivärin käyttäjä, ja haluan että ripset ovat näyttävät, mustaakin mustemmat, säilyvät taivutettuna, eivätkä tahraa silmänympäryksiä päivän aikana. Tämän ripsivärin suhteen olen vielä harkintakannalla. Se on siisti, helppo levittää ja toimii arjessa. Tuuheuttava vaikutusta en ripsissäni huomannut.

Meikknpoistoaine

Tämä on paras luonnonkosmetiikan putsari, joka on tarkoitettu vedenkestävälle meikille. Tehokas, toimiva ja meikki liukenee hankaamatta pois, kun aineeseen kostutettua vanulappua malttaa pitää silmälle hetken. Todella loistava hankinta, jossa hinta-laatusuhde on kohdallaan.

Kauneus Meikki