Viimeaikaiset luonnonkosmetiikka ihastukset

Olen viimeisen vuoden aikana pelkistänyt kosmetiikkavalikoimaani ja pyrkinyt löytämään ne aivan best of the best tuotteet. Ei huteja ja ihan ok tuotteita, vaan sellaisia joita automaattisesti tilaan tai haen kaupasta lisää. Loppujen lopuksi kauneuden hoitoon ei tarvita purkkitolkulla tuotteita.

Yhä vahvemmin uskon siihen että kauneus ja hyvinvointi on heijastusta siitä mitä meillä on sisällä, ja siitä miten elämme. Tuotteilla voimme tukea pintaa. Esimerkiksi trendi jossa yön ajaksi laitetaan erilaiset kasvonaamiot, hiustenkiharruspatukat, leukatuet ja teipit, tuntuu itselle vieraalta. Uskon, että hyvät yöunet ilman häiriöitä auttavat paremmin kun se, että yön ajankin pitäisi suorittaa ja jokainen minuutti vuorokaudesta pitäisi optimoida johonkin. Elämä on niin paljon muutakin kun se pinta.

Uskon c-vitamiinin, antioksidanttien ja hyvien rasvojen voimaan. Siihen, että ruokavalio on tasapainoinen. Ulkoilun parantavaan ja palauttavaan voimaan ja metsien rauhaan. Uskon siihen, että sokeria kannattaa vähentää ruokavaliossa, se näkyy itselläni heti kasvoissa, ja tuntuu huonona olona. (En siltikään pysty vastustamaan vegaanisia irtokarkkeja leffaan mennessä.)

Entä ne alussa mainitsemani luonnonkosmetiikkatuotteet, ne joita hankin aina uudelleen?

  • Frantsilan Calendula Cleansing Oil. Tämä kasvoputsari on tehokas, edullinen, riittoisa ja puhdistaa myös silmämeikin.
  • Weledan Skin Food. Paksu voide joka sopii kasvonaamioksi, kuiville kynsinauhoille ja lähes kaikkeen mitä mieleen tulee. Ehdoton suosikki kylmään talvikauteen suojaamaan ihoa.
  • Noben huulivoide. Paksu, hoitava ja kestää huulilla.
  • Laveran Barrier Balance päivävoide. Ihon omaa suojaa vahvistava päivävoide joka on kevyt, kosteuttava ja toimii meikin alla. Yhä enemmän painotan tuotteissani sitä, että ne tukevat ja vahvistavat ihon omaa toimintaa ja suojakerrosta. Se on pitkän tähtäimen panostusta ihon hoitoon.

Kauneus Iho