Leipomo-konditoria Taikinajuuri, Turku
Taikinajuuri on kolmisen vuotta sitten avattu leipomo, jossa tuotteet ovat juureen leivottuja. Teollista hiivaa ei käytetä ja käytettävät raaka-aineet ovat pääosin luomua. Me löysimme leipomon tuolloin kolme vuotta sitten ja ihastuimme. Monet leimakortit ovat täyttyneet ja melkein kaikki leivät maisteltu läpi.
Valikoimasta löytyy esimerkiksi iso levain, ruisleipää, pähkinäleipää, sämpylöitä, kaura-siemenleipää, ruislimppua ja muita hyviä leipiä. Leipien hinnat vaihtelevat euron sämpylöistä, tuohon 6,50 euron isoon levainiin. Ruisleivän saa 2,50 eurolla.
Vitriinistä löytyy vaihtuva valikoima makeita. Suosittelen esimerkiksi kirpeän makeaa passiontartalettia!
Pullavalikoima näytti perjantaina aamuyhdeksältä tältä. Tässä on kuitenkin leipomo, jossa hyllyt ovat paikan avautuessa täynnä ja sulkemisajan lähestyessä leipiä ja pullia on yleensä jäljellä vain kourallinen, joka on todella hienoa. Suosittelen menemään paikan päälle siis ajoissa.
Leipomo on todella sympaattinen. Kalusteet ja astiat ovat kauniin vanhoja, sopivasti kaikki hieman eriparia.
Leipomo on auki tiistaista lauantaihin. Käykäähän siis ostamassa hyviä tuotteita (tai vaikka taikinajuurta kotiin) ja kannattamassa samalla nuorta yrittäjää.
Leipomo-konditoria Taikinajuuri
Uittamontie 12, Turku
Kotisivut; täällä.
Hyvää ruokaa