Kampaajan työ ja raskaus
Täytyy myöntää, ajatus on ollut ajoittain ahdistava. Kampaajana teen töitä joka päivä aivan hirveiden -ja tunnetusti myrkyllisten- kemikaalikuormien kanssa, käytännössä ilman mitään kunnollista suojautumista. Siinä ei paljon nitriilihanskat lohduta, kun vaarallisin kemikaalipöly leijuu ilmassa näkymättömänä.
Minua lähinnä ärsyttää kommentit, että ”minäkin olen kampaaja ja viisi ihan tervettä lasta on tullut!” Tottakai, kampaajat saa keskimäärin varmaan ihan yhtä terveitä lapsia kuin muutkin, mutta tätä asiaa on todella vaikea tutkia ja todentaa pitkällä aikavälillä. Myös se fakta, että kampaajan keskimääräinen työura on naurettavan lyhyt todella yleisien allergisoitumisten takia ja kampaajilla on keskimääräistä enemmän kurkun alueen syöpiä, kertoo jostain.
Kuinka siis säilytän terveen – maalaisjärkeä ja samalla faktoja kunnioittavan – suhtautumisen työhöni raskaana ollessani?
- En panikoi, vaan olen koittanut kiinnittää huomioita niihin pieniin asioihin, joihin suinkin voin:
- Käytän aina nitriilihanskoja. En edes pese värjäämättömiä hiuksia ilman hanskoja, saatika tiskaa värikippoja tai tsekkaa värin vaikuttamista hiuksessa. En kyllä tee tätä ikinä muutenkaan ilman hanskoja.
- Kun sekoitan väriaineita, hengittelen toiseen suuntaan. Tämä on ehkä vain henkinen lohtu, mutta parempi sekin kuin impata vaalennuspölyä suoraan henkeen.
- Valitsen kaapista niin puhtaita tuotteita kuin suinkin kykenen: luonnonkosmetiikkaa, pölyämättömiä vaihtoehtoja, jne.
- Olen värjännyt raskauden aikana omiin hiuksiini yhden kerran 6 kpl raitoja, joskus viidennellä kuulla. Raskauden alku on sikiön kehityksen kannalta kriittisintä aikaa, joten silloin en suosittele hiusten värjäämistä oikeastaan kenellekään. Muutoin hiusten raidoittelu raskausaikana on mielestäni ok, en vain kampaajana enää halua lisätä omaa kuormaani.
- Viherseinä. Voi hallelujah ja kiitos Naava tästä keksinnöstä. Olemme huomanneet seinän tehon nyt konkreettisesti niin monta kertaa, että luotan sen tekevän kaikkensa, että meidän kaikilla kampaajilla on hyvä ja puhdas ilma hengittää joka päivä.
- Seisomatyö käy raskauden loppuvaiheessa yllättävän raskaaksi, joten olen vähentänyt työmäärää etukäteen. Kaksi väriasiakasta päivässä saa riittää, sillä uupuneet ja kipeät jalat yllättävät kovakuntoisimmankin seisoskelijan.
- Varaan kaikkeen enemmän aikaa kuin ennen. Minusta on tullut yhtäkkiä hitaampi kävelijä, raidoittaja ja lounaansyöjä. Siinäkin mielessä entisenkaltainen asiakasmäärä uuvuttaisi ihmisen kyllä aivan piippuun.
Olen onnekseni voinut koko raskauden ajan todella hyvin, mutta nyt seitsemännellä kuulla on jo päiviä, kun jaksaminen on kortilla, vaikka kuinka lyhyt päivä olisi tiedossa. Mutta rauhassa mennään, loppuun saakka! 🙂
Kuinka te siellä olette suhtautuneet kampaajan työn ja raskauden yhdistämiseen? Miltä asiakkaana tuntuu nähdä raskaana oleva kampaaja?
Meeri