4x Mitä aamupalaksi?
Olin pitkään aamupalan karttaja ja perustelin tätä aina sillä, ”ettei tee mieli”. Opeteltuani kuitenkin syömään aamupalaa muutama vuosi sitten, oon ymmärtänyt miksi sen aina sanotaan olevan päivän tärkein ateria. Koska vieläkään mun ruokahalu ei ole parhaimmillaan heti herättyä, syön aamupalan yleensä noin vajaa tunti heräämisen jälkeen.
Mulle aamupalassa tärkeintä on maku ja täyttävyys ja pyrin toteuttamaan nää kriteerit myös mahdollisimman terveellisesti. Vaikka varmaan 80% aamuista syön puuroa, aika-ajoin nekin alkaa kuitenkin tökkimään. Lisäksi etenkin viikonloppuisin on kivempi vähän panostaa.
Koska ehkä joku muukin miettii hyviä variaatioita aamupaloille, ajattelin tulla jakamaan omia viime aikojen suosikkeja! Nää kaikki sopii tosi hyvin myös iltapalaksi tai miksei myös välipalaksi :-).
Huomasin muuten vasta jälkikäteen, että näissä kaikissa on lähes samat raaka-aineet, haha. Munilla, banaanilla, avokadolla, paprikalla, kaurahiutaleilla, pinaatilla, vadelmilla, kreikkalaisella jogurtilla ja myslillä saa näköjään vaikka mitä aikaseks :-D!
Lisähuomautuksena vielä, että pakastemarjathan suositellaan kuumennettavaksi ennen käyttöä (toisin kuin itse oon tehnyt).
1. Vihersmoothie ja maissikakut
Smoothie:avokadoa, jäisiä mangoja, banaani, kaurahiutaleita, tuoretta pinaattia, mantelimaitoa, teelusikan kärjellinen spiruliinaa, puristettu appelsiini. Päällä mysliä, vadelmia ja cashewpähkinöitä.
Maissikakut: hummusta, kalkkunaleikettä, paprikaa, basilikaa
2. Avokadoleivät ja jogurttia
Leivät: Real-ruisleipää, avokadoa, suolaa, pippuria, paprikaa
Jogurtti: kreikkalaista jogurttia, mysliä, vadelmia
3. Banaanipannarit ja vihersmoothie
Pannarit (kahdelle): 1 banaani, kaksi munaa, vajaa desi kaurahiutaleita, ripaus kanelia, (proteiinijauhetta) -> pienellä lämmöllä pannulla. Päällä marjoja ja kreikkalaista jogurttia.
Smoothie: sama kuin 1.
4. Pinaattimunakas ja smoothiebowl
Munakas: kaksi munaa, kalkkunaleikettä, pinaattia, paprikaa, suolaa, pippuria ja valkosipulimaustetta
Smoothie: banaania, avokadoa, vadelmia, mustikoita, mantelimaitoa, rkl. kreikkalaista jugurttia kaurahiutaleita. Päällä punaisia marjoja, mysliä, cashewpähkinöitä ja chiasiemeniä (jotka oikeesti kuuluis liottaa ennen syömistä!).
Mitä te tykkäätte syödä aamupalaksi?
xx, Janita