Vuoden 2018 asiat
Vuosi 2018 oli…no, pitkä. Aloitan vuoden purkamisen listaamalla asiat ja aatokset, joihin vuoteni kiteytyy.
Vuoden ooppera…en tietenkään osaa valita vain yhtä, kahdenkin valitseminen on hankalaa, mutta…Verdin Macbeth ja Šostakovitšin Mtsenskin kihlakunnan lady Macbeth. Molemmat näin vanhassa Mariinskissa ja molemmat nytkäyttivät jotakin sisälläni.
Vuoden kauneustuote…Whamisan Toner Deep Rich. Vaihtaminen Whamisaan oli myös yksi vuoden parhaimmista päätöksistä, hands down.
Vuoden biisi…Paperi T:n Paniikki.
Vuoden loma…pusuloma Sri Lankaan.
Paljon pusuja ja pahoin palanut selkä
Vuoden projekti…haluaisin sanoa, että väitöskirjahakemusten palautus, mutta ehei, niitä ei ole vielä palautettu…joten gradun palauttaminen ottakoon tämän sijan.
Gradun palautus -selfie. Baarin sijasta suoraan sänkyyn nukkumaan.
Vuoden näyttely…Pilvi Takalan Toinen vuoro Kiasmassa.
Vuoden museo… jaetulla ykkössijalla Berliinin Bode-museo ja Firenzen Museo Bardini.
Vuoden kirja…Kahlil Gibranin Profeetta.
Vuoden muisto…uhhhhhh, oikeastaan koko vuosi on yksi suuri rakas muisto rinnassani. Ystävieni lapsen tapaaminen ensimmäisen kerran, aamukahvit Iisakin kirkon edustalla, crazy viikko sisareni kanssa Pietarissa, isoäitini syntymäpäivä ja jälleennäkeminen vanhojen opiskelukavereiden kanssa pikkuruisessa hollantilaisessa kylässä tulevat ensimmäiseksi mieleen.
Viiniviikko Pietarissa
Vuoden oivallus…rehellisesti sanottuna vuoden merkittävin oivallukseni on akateeminen ja liittyy tutkimukseeni (tai, no, ainakin haluaisin uskoa, että se on merkittävä, mutta joka tapauksessa vielä vähän raaka, ei julkistettava ajatus). Henkilökohtainen oivallus lienee se, että keskeneräinen on parempi kuin ei mitään.
Vuoden juoma…ginger margarita Dohan W:ssa.
Vuoden illallinen…isän ja äidin kanssa Pietarissa sympaattisessa georgialaisessa. Kuten äitini kanssa noin yleensäkin, se oli 70 prosenttia kikatusta ja 30 prosenttia ruokailua.
Viiniviikko osa II
Vuoden treeni…ilmajooga.
Vuoden neuvo…Just ignore it, lempiprofessorini suusta. Kiitos A!
Vuoden kauppa…Justice. Se voi olla esiteineille tarkoitettu, mutta sellainen olenkin sielultani.
Justice…what’s not to love
Vuoden ruoka…libanonilainen manouche jebne, juustolla täytetty leipä. Jos poikaystävältäni kysytään, en muuta syökään. (Ja se on osittain kyllä ihan totta.)
Vuoden koettelemus…tunnin mittainen esitelmä aiheesta, jonka asiantuntija en todellakaan ole, venäjänkielisiltä slaideilta, kuumottavalle yleisölle kansainvälisessä konferenssissa. Never again!!!
Vuoden kreisein työpaikka
Vuoden saavutus… jonkinlainen mielenrauha. Ja selviytyminen metsätöistä isäni kanssa.
Voi kyllä, minä ja moottorisaha!
Vuoden paljastus…Nukuin aika monta yötä hotellissa, yhteensä noin neljän kuukauden verran.
Vuoden löytö…Four Seasonsin the Pier. Dohan paras terassi!
Vuoden look…kaksi takkia + kashmirneule Pietarissa. About joka ikinen päivä…
Sellaisia olivat vuoden asiat ja aatokset. Kiitos vuosi 2018.