Pisnes se on mikä kannattaa
Ketjumme myymälöissä on usein tietyt limpparit tarjouksessa.
Hyvin tyypillinen tarjous on esimerkiksi: Fanta tai Sprite 1€/kpl. Rajoitus 5kpl /asiakas. Tai: Coca-cola 4-pack 5€/kpl. Rajoitus 2 kpl/asiakas.
Tiedän, lukutaitoa on edelleen haastavaa harjoittaa hyvän tarjouksen edessä. Jos ilmoituksessa lukee rajoitus viisi kappaletta per asiakas, tarkoittaa se sitä, että saat viisi kappaletta tuotetta tarjoushinnalla ja loput samat artikkelit tulevat kuitille normaalihintaisena. Tätä on monien asiakkaiden todella vaikea ymmärtää. Eikä kyse ole siitä, että minä kassana ilkeyttäni antaisin alennuksen vain osasta tuotteista, vaan alennukset ovat ihan oikeasti ohjelmoitu kassajärjestelmään niin, että vain tietystä määrästä tuotteita saa alehinnan.
Ja kyllä, tarjoushinta tulee sinne kuitin loppuun erikseen mainittuna. Odota kassalla rauhassa että kassa on lyönyt kaikki tuotteet, lue plussakortti ja huomaa, kuinka loppusumma muuttuu.
Esimerkki 1. Asiakas ostaa kolme pulloa Fantaa. Lyön ensimmäisen tuotteen koneeseen, jolloin tuotteesta näkyy vielä normaalihinta.
A: ”Tämän piti olla yksi euro!”
K: ”Se tulee plussakortilla.”
A: ”Minulla on plussakortti!” ja pitelee plussakorttia kädessään.
K: ”Joo-o, lue plussakortti koneeseen.” ja lyö loput tuotteet ja painaa loppusummaa.
Asiakas laittaa plussakortin koneeseen ja katsoo vihaisena hintaa, joka yllätys yllätys muuttuu KUN SEN PLUSSAKORTIN LAITTAA SINNE KONEESEEN ASTI. Asiakas on tyytyväinen.
Esimerkki 2. Ulkomaalaistaustainen mies tulee kärryt täynnä limsaa kassalle. Laittaa yhden Fantan ja yhden Cokis 4-packin hihnalle. Fantoja on yhteensä 20 ja Cokiksia 8 kpl. Lyön tuotteet koneeseen ja asikas on innoissaan saadessaan kaiken niin helvetin halvalla. Tai niin hän luulee, kunnes hinta on rajoitusten takia suurempi.
A: ”Fanta uksi euro!”
K: ”Kyllä, mutta niissä on rajoitus 5 kappaletta, teillä on 20 kpl. Saatte viisi pulloa tarjoushintaan, loput tuotteet tulevat normaalihintaisena.”
A: ”Kokis visi euro!”
K: ”Siinäkin on rajoitus kaksi per asiakas.”
A: ”Muta sielä luke, että Fanta uksi euro ja Kokis visi euro!”
Selitän rajoitukset uudelleen. Asiakas päättää jättää 15 pulloa Fantaa ja 6 packia Cokista pois, jotka joudun survomaan jonnekin muutenkin niin ”tilavassa” kassasaarekkeessa. Tämä vie aikaa ja monet jonossa olevat asiakkaat tykkäävät tuijottaa vahingoniloisena, kun ulkomaalainen asiakas ei ymmärrä.
Välillä taas näissä hamstraustilanteissa, asiakas maksaa kuitin tyynesti ja ihmettelee suurta summaa, mutta ilmeisesti kielitaito ei riitä kysymään kassalta alennusten perään.
Tietääkseni näissä tarjouslimppareissa on jälleenmyyntikielto. Kuitenkin on yleisesti tiedetty fakta, että nämä ulkomaalaiset pitserianpitäjät hamstraavat euron Fantoja ja myyvät ne normaalihintaan yrityksissään. Kerran jopa kuulin, kun asiakas rehenteli toiselle asiakkaalle kassapäädyssä, miten aikoo ottaa näistäkin limppareista kalliimman hinnan ja tehdä voittoa.
Kassan näkökulmasta on ihan super-rasittavaa joutua selittämään tarjoukset moneen kertaan päivässä asiakkaille. Sen lisäksi että puolentoistalitran pullojen käsittely on aika raskasta, tulee näistä euron limppareista ihan järjettömästi päänvaivaa kun niitä jätetään kassalla pois ja haetaan osastolle uudelleen. Ja ei, kassa ei voi myydä samalle asiakkaalle 20 pulloa limpparia niin, että 5 pullon välein on välikapula. Se on vaan väärin muita, rajoituksianoudattavia asiakkaita kohtaan. Vaikka itseäni ei todellakaan kiinnosta, kuinka monta limpparia kukakin ostaa, on rajoitukset olemassa syystä.