Muumimaraton
Aina aika ajoin on päästävä muumien, noiden maailman hauskimpien ja viisaimpien olentojen seuraan.
Jo ajat sitten päätin, että luen tässä marraskuussa Muumilaakson marraskuun – syitä ei varmaankaan pidä perustella. Sitten ajattelin, että luen tänä syksynä myös Näkymättömän lapsen. Luin sen joskus vuosia sitten hieman sekavassa elämäntilanteessa ja kirja oli mielestäni kauhean surullinen ja liikuttava. Olen jo kauan aikonut palata sen ääreen ja katsoa, miltä se nyt tuntuisi. Muumipappa ja meri -teoksen taas tiedän tuntuvan niin hyvältä, että aion lukea senkin muutaman vuoden tauon jälkeen, ja kenties muitakin muumiromaaneja. Olen viime vuosina keskittynyt Tove Janssonin aikuisten tuotantoon (vaikka olen löytänyt muumitkin varsinaisesti vasta aikuisena ja mielestäni ne sopivat aikuisille erittäin hyvin!), mutta ei muumejakaan saa unohtaa.
Onko kenelläkään muulla innostusta muumimaratoniin tai edes yhden muumiromaanin lukemiseen? Ajattelin aloittaa muumeilun ensi viikolla ja purkaa muumiajatuksia palstalleni reilun kuukauden päästä, 15.12. Olisi hauskaa, jos joku muukin lähtisi lukemaan muumeja!
Kaikki muumikirjat on lueteltu täällä. En omista niitä kaikkia, mutta olen lukenut suurimman osan. Vain Muumipeikon metsäretki ja Osaatko kotiin, Muumipeikko? eivät edes kuulosta tutuilta.