Kirja-aarreaitta: Pasilan kirjaston kirjavarasto
Kävin tänään kahden lukijaystäväni kanssa paikassa, josta eivät kirjat totisesti heti lopu. Opuksia on kahdeksan kilometriä – noin 200 000 kappaletta. Lainattavan aineiston joukossa on harvinaisia kirjoja, lehtien muinaisia vuosikertoja, äänikirjoja ja videoelokuviakin. Katsopa ensi kerran Pasilassa vieraillessasi Helsingin pääkirjastoa uusin silmin: sen alakerrassa on jättimäinen kirjavarasto. Huikean lainakirjamäärän ohella sieltä löytää poistokirjoja sekä pilkkahintaan että jopa ilmaiseksi!
Suurien luettelomaisten kirjojen hyllyssä oli mm. 1930-luvun alusta oleva kotimaan maanomistusoloja kartoittava selvitys sekä esim. työpöydän nikkarointiin havainnollisesti kuvien kera kannustava opaskirja.
Heti sisäänkäynnin luona oli sympaattisen ja kiinnostavan oloinen aapishylly.
Tämä hyllyn nimi nauratti.
Samoin tämä varoitus. Hyllyjen välissä haahuilevista ihmisistä ei kuitenkaan varoitella siksi, että hajamielisillä lukutoukilla olisi tapana unohtaa itsensä kirjamaailmaan, vaan siksi, että varaston kirjahyllyjä voi siirrellä.
Osa kirjoista vaikutti hyvinkin vanhoilta, eikä kaikkea lainattavaa materiaalia ole vielä viety sähköisiin tietokantoihin. Vanhanaikaiset korttilaatikostot olivat sympaattisia.
Ja sitten sokerina pohjalle -osastolle. Takanurkasta löytyi paljon poistokirjoja. Kotiinviemisiksi tarttui Margaret Atwoodia ja Jean Rhysiä.
Tässä seuralaisiini on tarttunut todellinen kirjahulluus. Löysimme paperinkierrätysjäteastiallisen kokonaan poistettavaksi määrättyjä ilmaisia kirjoja. Arvatkaa, tuliko sukelleltua ja kahmittua? Minunkin tuli, vaikka keskityinkin hetkeksi valokuvaamaan.
En tiedä, kuinka paljon kirjavarastossa käy asiakkaita, mutta tänään oli ainakin hyvin hiljaista, vaikka olikin viikoittainen avoimien ovien päivä. Sen sain tietää, että varaston bestseller on aina lainassa. Hitlerin Taisteluni ei ole teos, jonka nappaisi ohimennen kirjastosta, vaan se pitää varata jopa varastosta.
Pasilan kirjaston kirjavaraston yhteystiedot, aukioloajat ja mm. kirjakategoriat löytyvät HelMet-sivustolta.
P.S. Minä ja kamerani olemme käyneet tutustumassa myös mm. Helsingin yliopiston uuteen kirjastoon. Siellä koimme kirjastorakkautta.