Sarjakuvakeskus Goes Kontti
Olen myöhäisherännäinen. Helsingin keskustassa Lasipalatsin aukiolla on ollut taidekontti toukokuun toisesta päivästä lähtien. Olen kulkenut se ohi varmasti lukuisia kertoja, mutta tänään vasta silmät auki. Tänään olikin hyvä päivä kulkea, sillä toisaalta olin myös ajan hermolla. Kontti kuuluu Sarjakuvakeskus Goes Kontti -projektiin, ja kontissa avautui juuri tänään uusi näyttely. 2 h + baari näyttää kolme sarjakuvahahmoa miljöineen: Anni Nykäsen Mummon sekä Tea Tauriaisen ja Solja Järvenpään blogihahmot.
Tässä pari kurkistusta taidekonttiin. Ottakaa kontin lasi-ikkunan kautta peilautuvat ihmiset ja näkymät pikanttina taideyksityiskohtana. 😉
Huomasin taidekontin matkalla Bloomsday Helsinki -tapahtumaan. Siitä lisää huomenna!
Ja P.S. Jos liikkeellä on muita myöhäisherännäisiä, etkä tiedä, mikä on Sarjakuvakeskus, kurkkaa artikkeliini Sarjakuvakeskuksen toiminnasta.
Lisätietoa Sarjakuvakeskuksen taidekontista