täyttä hyvää
Kaupallinen yhteistyö, Elovena
vuodenvaihteen pitkät lennot Thaimaan pikkusaarille nosti esiin tutun ongelman. lentokentät ja etenkin pitkät lennot aiheuttavat ravintotietoiselle reissaajalle lähes poikkeuksetta ylimääräistä päänvaivaa.
koneessa on usein tarjolla ainoastaan ylisokerisia pikkumakeita ja tulikuumaa muhjua foliorasiassa, eikä lentokenttäkahvilat useinkaan tuo poikkeusta tähän linjaan. hampurilaisia ja kolmioleipiä kyllä saa, mutta hedelmät ja salaatit ovat todella kiven alla.
vuosi takaperin pakkasin Meksikon matkalle käsimatkatavaroihin pussitolkulla omenoita, mandariineja ja itse paahdettuja chilipähkinöitä nopeaksi energialähteeksi – käsimatkatavarani painoivat siis vähintäänkin sen sallitun 7 kiloa. tahdon myös lomalla pitää huolen ruokavaliostani, eikä liiallisen sokerin syöminen ole itselleni vaihtoehto vain siksi, ettei muuta ole kätevästi saatavilla.
tänä vuonna säilöin käsimatkatavaroihini, kuin myös rinkkaan, nopeaksi evääksi Elovenan uusia välipalapatukoita (laktoositon ja gluteeniton). olen lähtökohtaisesti melko skeptinen kaikkia valmisvälipaloja kohtaan, mutta nämä hedelmistä, marjoista ja täysjyväkaurasta puristetut lisäaineettomat patukat osoittautuivat täydellisiksi matkaeväiksi.
kaksi makuvaihtoehtoa, mansikka-vadelma ja kaakao, sisältävät taatelia, kuivattua mansikkaa ja vadelmaa, kaakaota, täysjyväkauraa, rusinoita ja rypsiöljyä. ilman lisäaineita ja lisättyä sokeria valmistetut patukat maistuvat oikeasti kerrankin juuri siltä, mitä tuoteselosteessa lukee: hedelmille.
paitsi että patukat pelastivat ylipitkäksi venyneellä snorklausreissulla likimain henkeni (en voi sietää nälkää), oli patukat juuri passeleita herkkuja kahvin kaveriksi lentokoneeseen kuin myös usemman tunnin kestäneille lautta- ja bussimatkoille saarilta toiselle reissatessa. todella näppärä välipala.
ps. maistuipa nämä miehellekin, vaikka periaatteesta tuntuu olevan kaikkia terveyseväitäni vastaan..