MY DAY 18.2.2021

Klo 4.55

Katson kelloa, enkä saa enää unta. Pyörin sängyssä ja mietin nousisinko jo pian. Olen kuitenkin kuolemanväsynyt joten makaan puolivalvetilassa. Näen unta, mutta samalla pohdin kaikenlaisia asioita, jännä fiilis. Päätän dokumentoida päivääni tänään blogiin.

 

Klo 6.10

Katson Garminin appista viime yön unet, vaikka tiedän jo valmiiksi, ettei hyvältä näytä. Nousen ylös. Poikaystäväni keittää minulle kahvia. Syön aamupalaa ja katson Asunnonmetsästäjät maailmalla. Aamupala on sama kuin yleensä eli kaksi paahdettua kauraleivän puolikasta cheddarjuustolla.

 

Klo 7.05

Lähden poikaystävän luota käymään kotona. Tappelen auton ovien kanssa, lukot aukeavat ja menevät kiinni ennen kuin ehdin avata ovea – kolmesti 😅 Lämpötila on -21 astetta, selittää varmasti tämän.

 

Klo 7.20-7.50

Kotona meikkaan hieman. Yritän saada meikkivoiteen loppua purkista ulos huonolla menestyksellä. Turhaudun ja päätän etten jaksa meikata kunnolla. Iho ja kulmat vain. Hengailen Manun kanssa hetken ja kasaan tavarat töihin.

 

Klo 7.55

Lähden ajamaan Porista Raumalle. Menen poikkeuksellisesti toiselle toimistolle töihin. Mietin, että onneksi laitoin joululahjaksi saamani superpehmeän ja lämpimän alpakkahuivin.

Ajomatkalla ihastelen nousevaa aurinkoa ja vaaleanpunaista taivasta 😍

Lähes koko matkan edessäni ajavan autojonon vauhti on keskimäärin 70. Pori-Rauma -välillä ei juurikaan pääse ohittamaan aamuisin ja ohituskaistoja taitaa olla koko matkalla kaksi. Kiroan miten nopeasti kello tikittää.

 

Klo 8.50

Pääsen työpaikalle ja käyn läpi päivän työt. Aamupäivä menee nopeasti.

Ainoa vesipullo, jonka löysin kotoa mukaan aamulla oli timanttimuki, jonka ostin 30-vuotissynttäreilleni. Ehkä hieman yliampuva töihin (not) 💎

 

Klo 11.00

Lounastauko ja suuntaamme työkaverin kanssa Amarilloon. Otan Chicken & veggies-annoksen. Pyydän paistamaan kanan ylikypsäksi, sillä olen neuroottinen. Olen kerran ulkomailla saanut raa’an kanapihvin 🤢

Annoksen saapuessa tajuan että ”veggies” tarkoitti lähinnä paprikaa. En uskalla syödä montaa palaa sillä kitalakeni menee rikki ja paprika saattaa myöhemmin aiheuttaa närästystä ja polttelua. Otin onneksi melko reilusti alkusalaattia ja nachoja.

 

Klo 12.00

Back to work. Tekniset ongelmat aiheuttavat omat haasteensa työpäivään, mutta tästäkin selvittiin.

Yritän asetella kasvomaskia vähän väliä paremmin naamalle ja huomaan nykiväni sitä (tiedän ettei saisi.) Nenäni tulee nykyään helposti kipeäksi, kun joudun käyttämään maskia pidempään (any tips?). Läträän käsidesillä aina, kun olen asetellut maskia paremmin. Vähän väliä rasvailen käsiä, jotka ovat kuivat kuin korput.

 

Klo 14.15-14.30

Kahvitauko. Juon lämmintä mustaherukkamehua ja syön proteiinipatukan.

Katselen lyhyitä, rumia kynsiäni ja selaan Pinterestistä rakennekynsiä 💅🏼

 

Klo 15.40

Työpäivä on ohi hieman normaalia aikaisemmin. Olen aivan poikki.

Poikkean Vanhan Rauman yhteen lempikahvilaani Café Saliin. Otan kotimatkaksi mukaan cafe mochan, jotta pysyn hereillä. Autossa huomaan, että sainkin tavallisen latten. Ihan sama, sisältää tämäkin kofeiinia. En syytä tarjoilijaa, olen varmaan mumissut niin hiljaa maskini takaa, että hän kuuli väärin.

Huomaan olevani jostain syystä ihan älyttömän ärsyyntynyt, en jaksa mitään enkä ketään. Soitan musiikkia niin, että ikkunat helisevät bassosta. Mieli lepää.

 

Klo 16.45

Saavun Poriin pitkältä tuntuvan ja matelevan ajomatkan jälkeen. Menen suoraan ruokakauppaan eli S-markettiin, jossa pääsääntöisesti käyn. Ruokakaupassa mietin, että haluan tänään tehdä jotain erityisen hyvää ruokaa itselleni. Jotenkin perjantaifiilis, vaikka on torstai. En saisi käydä nälkäisenä kaupassa, koska teen aivan liikaa heräteostoksia.

Ärsyynnyn ihmisistä, joilla ei ole kasvomaskia. Jäin seuraamaan, kun vanhempi nainen aivastaa ja yskii kunnolla suojaamatta suutaan hedelmäosastolla… 🤬

Jotenkin löydän itseni aina kukkaosastolta. Mietin ostavani tulppaaneja, mutta muutan mieleni kun huomaan viherkasviuutuudet. Olen viime aikoina tappanut ahkerasti kasveja, joten olisi tilaa uusille tapettaville 😂

Ihastun kilpipiileaan. Googletan hoito-ohjeet: ”Sopii aloittelijalle. Kasvi on huolettoman hoitajan valinta, sillä se kasvaa nopeasti tehden pikku pistokkaita vähällä vaivalla. Sopii erityisen hyvin kärsimättömille viherpeukaloille, jotka haluavat kasviensa kasvavan mieluummin nopeasti kuin hitaasti.” Eli täydellinen minulle. En saa välttämättä heti tapettua tätä!

 

Klo 17.30

Raahaan autosta yhdellä kertaa laukun, työrepun, kaksi kauppakassia ja viherkasvin erillisessä pussissa. Toista reissua en  varmasti tee!

Vihdoin kotona. Alan kokata ja tyhjennän samalla tiskikoneen.

Manu kiinnostuu uudesta tulokkaasta. Varmistan Googlesta, ettei kyseessä ole kissoille vaarallinen kasvi.

 

Klo 18.15-20.00

Syön illalliseksi bataattiranskiksia, pippuripihvin ja paistettuja tomaatteja sekä hieman punaviiniä. En yleensä kokkaa tällaista ruokaa pelkästään itselleni enkä varsinkaan arkena, mutta menköön tämä nyt sen perjantaifiiliksen ja arjen luksuksen piikkiin.

Katson Gilmore Girlsiä. Olen 3. tuotantokaudessa. Manu makoilee välillä päälläni ja välillä sohvan selkänojalla takanani.

 

Klo 20.15-22.00

Totean, että on liian myöhäistä pestä pyykkiä.  Rullaan foam rollerilla lihaksia ja venyttelen kunnolla. Juon pari isoa lasia vettä ja otan magnesiumia ja sinkkiä.

Käyn vain vartalosuihkussa. Päätän käyttää aamulla kuivashampoota hiuksiin. Pesen kasvot ja hampaat.

Alan kirjoittaa tätä postausta. Selaan puhelimen galleriaa, mietin olenko edes muistanut ottaa kuvia päivän aikana.

Harmittaa, että askelia on tullut päivän aikana vain 6460. Päätän mennä viikonloppuna pitkälle lenkille. Päivän kerrostavoite on kuitenkin ylittynyt, mistä olen iloinen.

 

Klo 22.30

Lämmitän vehnätyynyni niskalle ja menen sänkyyn. Ihanan lämmin Manu tulee viereen ja alamme nukkua 💕

 

Melko tyypillinen arkipäivä lukuun ottamatta työmatkaa toiseen kaupunkiin ja illallispihviä 🤭

Lilli

 

 

FOLLOW:  FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / BLOGIT.FI

Puheenaiheet Oma elämä Työ Ajattelin tänään
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.