Kulmien 3D kestopigmentointi
Moro!
Ny vaihteeks vähä asiaa tollaseen niinku kauneudenhoitoon liittyen. Voihan seki jotain kiinnostaa täällä Mansessa ja kun on meidän Lellu elikkäs ElinaK kyseessä niin pitää hihkasta. Elina ottaa joulukuussa palvelurepertuaariinsa nimittäin kulmien 3D kestopigmentoinnit ja mähän olin rohkeena sen kouluttamisessa mallina. Miten mää uskalsinki? No, mä luotan Elinaan ja olin kattonu netistä, että voi tolla uudella tekniikalla ihan kivoja lopputuloksia tullakin. Ellu sano mulle, että lopputulos kestää 1-3 vuotta vähän ihosta riippuen ja siitä, että tehdäänkö vahvistusta. Mää sitte lohdullisena, että no pahimmassa tapauksessa siis sää oot mun mustalla listalla sitten 1-3 vuotta. Niin ei käyny!
Aluks paljastettiin kulmakynävärin alta mun albiinokulmat ja levitettiin puudutusgeeliä. Kun se oli vaikuttanu puoli tuntia, niin sitten otettiin vasemmasta kulmasta geeli pois, ja piirrettiin siihen kulmaan malli, joka halutaan. Tätä säädettiin jonku aikaa, kun mä oon kohtuu tarkka, ja sain peilin edessä koko ajan sanoo mihin pitää laittaa lisää leveyttä, mihin kaventaa jne. Eli ei siis tarvi sokkona mennä maate johki hoitotuoliin ja herätä niin, että on yhdistyneet kulmakarvat!
Sitten alettiin vetämään siihen väriä. Niinku näkyy, tällä tekniikalla tulee tollasta karvan näköstä viivaa, kun tuossa pigmentointikynässä on 14 pientä piikkiä ja kädellä tehtäessä niin väkisinkin painaa johonkin kohtaa vähän enemmän ja johonkin vähemmän niin tulee eri vahvuista ”karvaa”. Kun puudutusaine oli vaikuttanu, oli todella outoa, että tää ei tuntunu miltään! Mä olin odottanu kipua ja tuskantaivalta. No, kyllä mä siitä välillä sain vähän esimakuu kun aine lakkas vaikuttamasta. Kun sano hep, puudutusgeeliä laitettiin lisää, se vaikutti heti ja taas ei tuntunu enää miltään.
Tossa noi ny on, kun ne on just valmiit! Väri tulee kuulemma haalenemaan huomattavasti, kun sitä lähtee ruven mukana parantuessaan pois jonkun verran, ihan niinkun tatuoinnissakin. Lopputulos kestää siis 1-3vuotta ja yksi vahvistuskerta tehdään vielä tossa 8 viikon päästä, kun nähdään miten paljon väriä lähti. Tää ei siis oo tatuointi kuitenkaan, tätä ei tehdä yhtä syvälle ihoon. Mutta siis oon todella tyytyväinen kyllä tähän lopputulokseen jo nyt! Mut viikon päästä nähdään sitten tarkemmin.
Hinta ElinaK:ssa tulee olemaan tälle 295e, joka sisältää sen ekan laiton, sekä vahvistuksen. Jos on luonnostaan tosi vaaleat kulmat ja ne joutuu piirtää joka ikinen päivä tai käydä värjäyttämässä muutaman viikon välein, niin tällänen maksimissaan jopa 3 vuoden kestävä lopputulos on kyllä aika houkutteleva. Tää tulee tekemään mun aamuista niin paljon nopeampia ja mökkireissuista sekä saunailloista ilmeikkäämpiä. Niinku mies on tavannu mulle sanoa: ”Mun oma pikku Saimi Hoyer!” Well not anymore! That woman is out of our lives for good! …or for 1-3 years!
Katellaan hei!
– Annukka