Finnish Christmas Fair- Joulun tunnelmaa Lontoossa suomityyliin
Tällä viikolla Lontoon Suomalainen Merimieskirkko on muuttunut joulumaaksi ja täyttynyt erinäisistä suomiherkuista, sekä muista suomalaisista tuotteista. Keskiviikkona alkoivat nimittäin Rotherhithessa merimieskirkon perinteiset joulumarkkinat, jotka jatkuvat sunnuntaihin asti. Meidän perheemme pääsi perjantaina haistelemaan joulun tunnelmaa sekä ostamaan muutamia herkkuja kotiin viemisiksi. Perjantai osoittautuikin hyväksi vierailupäiväksi, sillä koko Albion Street, jonka varrella merimieskirkko sijaitsee, oli muutettu yhdeksi suureksi skandinaaviseksi joulutoriksi. Glögin tuoksu leijui ilmassa ja ihmiset parveilivat iloisina kojulta kojulle. Suomalaisten herkkujen (esim. porohodaria oli tarjolla) ja tuotteiden lisäksi ulkotorilta pystyi ostamaan esimerkiksi ruotsalaisia lihapullia (mies osti ruotsalaisia lihapullia muusilla, olivat kuulemma oikein makoisia), norjalaisia vohveleita sekä tanskalaisia villatossuja. Norjan merimieskirkko sijaitsee naapurissa, joten tämä skandien yhteinen joulutori on kätevästi molempien kirkkojen välillä.
Ulkotorilta siirryimme sisään katselemaan tunnelmaa ja heti ovella tapasimmekin erään erityisen pehmoisen vieraan. Muumipeikko oli nimittäin myös saapunut nauttimaan joulun tunnelmasta Merimieskirkolle. Annoimme pikaiset halit muumille ja jatkoimme kiertelyä. Esikoisen oli vaikea ymmärtää, että tällä kertaa ei päässytkään laulamaan ja leikkimään. Hän nimittäin odotti kovasti näkevänsä kavereita, mutta vastassa olikin kasoittain herkkuja sekä joulutunnelmaa. Edes pihalla odottanut joulupukki ei poistanut tätä harmitusta. Kumpikaan meidän neideistämme ei halunnut mennä tervehtimään joulupukkia lähietäisyydeltä, taisi moinen partasuu hieman jännittää! Joulupukkia ihasteltiin kauempaa ja kotimatkalla sitten mietittiinkin kuumeisesti, kuinkahan pukki nyt tietää heidän lahjatoiveensa kun juttusille ei uskaltauduttu. Pienen helpotuksen harmitukseen toi torilta ostettu tuore karjalanpiirakka voisulalla. Proper Piirakka-koju myi tuoreita itse leipomiaan piirakoita, jotka lämmitettiin ostohetkellä.
Omaan ostoskoriini päätyi tällä vierailulla ruissipsejä, dippejä sekä muumikeksejä. Maistuipa muuten herkullisilta nuo sipsit dipin kera! Täältä ei nimittäin kaupasta saa ostettua dippisekoituksia, jotka Suomessa ovat joka marketin vakiotuote. Eivät nämä dippijauheet taida mitään terveysruokaa olla, mutta kerrankos sitä! Eipä vielä olla niin kauaa ehditty asumaan täällä, että suomalaisia ruokia olisi ehtinyt suuremmin kaipaamaan. Hinnat ovat myyjäisissä melko korkeita, mutta täysin ymmärrettävästä syystä. Lontoon Suomalainen Merimieskirkko nimittäin ei toimi verovaroin, joten ostamalla tuotteita heiltä tukee heidän toimintaansa. Talkooväki oli tehnyt älyttömän hienoa työtä ja koko kirkko oli toden totta kuin suuri suomalainen supermarketti. Kirkon takapihakin oli muutettu grilliherkkujen ostopaikaksi ja tunnelmallisessa valaistuksessa sai nauttia esimerkiksi grillimakkaraa suomalaisen oluen kera.
Mikäli liikut Lontoossa joulumyyjäisten aikaan, suosittelen pistäytymään Rotherhithessa. Suomalaisten joululaulujen soidessa taustalla voit hörppiä kupposen glögiä ja ihastella joulun tunnelmaa sekä kertoa joulupukille toiveesi, mikäli uskaltaudut juttusille!
– Henna
https://lontoo.merimieskirkko.fi/
Osoite:
33 Albion Street
London SE16 7HZ
Paikalle pääset kätevimmin Rotherhithen asemalta, mutta rattaiden kanssa liikkuvaa suosittelen jäämään Canada Waterin asemalla ja kävelemään (matka-aika n.5 minuuttia.)