Menovinkki sekä ravintolasuositus eteläiseen Lontooseen
Olimme tapaninpäivänä kävelyllä lähialueellamme ja puiston kulmalla kävelimme erään perheen ohitse. Perheen pieni poika toivotteli iloisesti ”Merry Christmas”, johon vastasimme tietysti hymyillen takaisin. Kävelimme puiston polulla perheen kanssa perätysten ja jossain vaiheessa huutelin esikoista pysähtymään potkulaudallaan. Kyseisen perheen isä kääntyi kuullessaan huuteluni ja totesi iloisesti ”Ai tekin olette suomalaisia!”. Myöhemmin kävi ilmi, että mies oli asunut täällä jo useita vuosia brittiläisen vaimonsa kanssa. Sattumalta he asuvat aivan kotimme lähettyvillä ja heidän poikansa on jopa samassa nursery schoolissa, jossa esikoisemme aloittaa pian. Pieni maailma siis! Tämä oli jo toinen kohtaaminen suomalaisten kanssa aivan kotikulmilla – hauska sattuma.
Leikkikentällä jutellessamme tuli puheeksi erinäiset aktiviteetit tällä puolen Lontoota ja saimmekin hyvän vinkin melko lähellä sijaitsevasta museosta, jonne suuntasimme tällä viikolla. Kyseessä on Horniman Museum and Gardens-museo, josta löytyy akvaario, perhostalo, museo ja kaunis puutarha-alue upealla näköalalla sekä eläimiä aitauksissaan. Pääsimme tänne kätevästi yhdellä junalla ja asemalta oli lyhyt kävelymatka museoon. Sää oli erittäin kaunis, joskin kylmä, joten puutarhan tutkiminen jäi vähäiseksi tällä vierailukerralla.
Menimme aluksi Horniman Museumin tiloihin, josta ostimme pääsyliput akvaarioon sekä perhostaloon. Museo on ilmainen, mutta mikäli haluaa tutustua akvaarioon tai perhostaloon, tulee näihin ostaa liput erikseen. Ostimme perhelipun näyttelyihin ja hinnaksi tuli yhteensä 22£ . Alle kolmevuotiaat pääsevät näyttelyihin veloituksetta.
Kierroksemme alkoi perhostalosta, joka sijaitsee puutarha-alueen takaosassa. Tämä kohde osoittautui erittäin viehättäväksi ja mielenkiintoiseksi. Perhostalossa oli trooppinen lämpötila (ihanaa kylmänä päivänä) ja perhoset lentelivät vapaana kukkien ja pensaiden keskellä. Tyttäremme olivat varsin haltioituneita paikasta ja jaksoivat kierrellä pientä tilaa pitkähkön ajan. Tilaan mahtuu vain pieni määrä vierailijoita kerrallaan, joten sisäänpääsy on aikataulutettu. Perhostaloa saa kuitenkin tutkia vapaasti niin kauan kuin haluaa. Pääsimme jopa todistamaan kun perhoset laskeutuivat muutaman vierailijan kädelle. Tilassa oli lisäksi perhosen toukkia vitriinissä ”kypsymässä”. Hauskaa myös on, että työntekijät joutuvat tilasta poistuessasi tarkistamaan, ettei salamatkustajia ole jäänyt vaatteisiin kiinni. Me selvisimme ilman ulos ilman kyytiläisiä!
Trooppisesta ilmastosta siirryimme takaisin kylmään puistoon, jonka läpi kävelimme takaisin Horniman Museumin tiloihin. Seuraavaksi vuorossa oli akvaarioon tutustuminen. Akvaario sijaitsi rakennuksen alimmassa kerroksessa ja kiertämiseen ei mennyt 15 minuuttia kauempaa. Tila oli kuitenkin varsin lapsiystävällisesti suunniteltu ja lapsemme nauttivat kalojen sekä sammakoiden ihmettelystä. Näytillä oli sekä trooppisten vesien kaloja, että kylmemmissäkin vesissä viihtyviä uimareita. Lapset saivat vapaasti kuljettaa pieniä Ikean muovikorokkeita mukanaan, jotta jokaisen akvaarion asukkaat tuli nähtyä kunnolla – varsin toimiva idea mielestäni! Ei ollut aivan Sea Lifen vertainen, mutta silti viihdyttävä.
Sisällytimme vierailuumme vielä käynnin musiikkinäyttelyssä, jossa nähtävillä oli useita erilaisia soittimia eri aikakausilta sekä eri kulttuureista. Soittimia sai ihailla vitriineissä, mutta tilassa oli lisäksi muutama tietokone, jolta sai kuulostella erilaisia soittimia ja lukea niiden historiasta. Tänne päätimme tulla joskus ihan aikuisten kesken, jotta saisimme tutustua kiinnostavaan näyttelyyn rauhassa. Lapsemme nimittäin pääosin juoksivat tilassa ja rämpyttivät tietokoneita – pahoittelut vaan muille vierailijoille näin jälkikäteen!
Suosittelen tutustumaan tähänkin Lontoon museoon, mikäli eksyt eteläiseen Lontooseen. Varsinkin kesällä museo on oiva retkikohde, sillä puutarha on varmasti kukoistuksessaan ja lämpöisellä säällä käyskentely puutarhassa ihaillen Lontoon siluettia antanee täydellisen museokokemuksen ja puitteet onnistuneelle retkelle.
Vatsat kurnien lähdimme muutaman tunnin museovierailun jälkeen kohti lähistön thaimaalaista ravintolaa, Matoom Thai Bistroa. Pieni, kotoisa sekä kauniisti sisustettu ravintola oli aivan museon lähettyvillä ja söimme erinomaista thairuokaa melko huokeaan hintaan. Kannattaa siis vaikka yhdistää museoretkeen ruokailu tässä sympaattisessa ravintolassa tai piipahtaa muuten vain ruokailemassa, jos sattuu pyörimään Forest Hillin kulmilla.
Vielä olisi Lontoon museoita koluttavana lasten kanssa, joten lisää vinkkejä luvassa kevään mittaan!
Ihanaa alkavaa viikonloppua viileästä Lontoosta!
Horniman Museum and Gardens
100 London Rd, Forest Hill,
London SE23
Paikalle pääset kätevästi Forest Hillin juna-asemalta
(Overground sekä Southern Service-junat)
Ravintola:
Matoom Thai Bistro
53 London Road, Forest Hill
Ps. Viikonlopun aikana blogissa luvassa pieni arvonta
-Henna