Hiuspyyhe – tämän kaikki tarvitsevat!
Viime vuonna tutustuin tarvikkeeseen, jotan en ollut ajatellut välttämättä tarvitsevani, mutta jota ilman en todellakaan voi enää elää tai esimerkiksi matkustaa. Ja se tarvike on hiuspyyhe.
Ja ideahan on yksinkertainen; kuivata hiukset kätevämmin, nopeammin, niskaa väsyttämättä ja joissain tapauksissa myös normaalia pyyhettä hellävaraisemmin. Hiuspyyhe on siis normaalia pyyhettä pienempi ja se on muotoiltu päähän sopivasti ja helposti kiinni kääräistäväksi. Lisäksi sen takana on usein jonkinlainen kiinnitysmekanismi, jolloin pyyhe pysyy päässä ongelmitta ja voit samalla esimerkiksi meikata ja pukea. Usein hiuspyyhkeet on myös tehty normaalia pehmeästä materiaalista, joka ei kuluta hiusta kuten normaali kylpypyyhe.
Sain ensimmäisen pyyhkeen testiin Cocopandalta (4,40 e)* ja se on käytössä edelleen. Tämä Shela’s (kuvassa musta) on tehty normaalia pyyhettä pehmeämmästä mikrokuidusta ja se tuntuu kyllä imevän vettäkin itseensä paremmin kuin peruspyyhe. Parasta näissä hiuspyyhkeissä on kuitenkin ehkä se, että voit oikeasti tehdä samalla jotain, kun odottelet hiusten kuivumista. Normaali pyyhe tippuu omasta päästäni ainakin heti, kun vähänkin kallistan päätäni, mutta tämän kanssa voit vaikka siivota jos siltä tuntuu 😀
Toinen lempparipyyhkeeni on saatu sympaattiselta ja kotimaiselta PirpanaDesignilta, joka myy omia pyyhkeitään Instagramin kautta. Tässä olisi aika kiva joululahjaidea ystävälle tai sukulaiselle; suomalaista käsityötä pienyrittäjältä 🙂
Myös Glitterillä on oma hiuspyyhkeensä ja Biodellyltä (37 e)* löytyy vielä yksi astetta luksuksempi versio.
Onko täällä muita hiuspyyhefaneja? :)
*Sis. yhteistyölinkkejä.