Tutorial: simppeli ja värikäs silmämeikki
Jaha ja se olis sitte lomat lusittu ja mulla alkoi taas normaali arki maanantaina. Toki somea olen päivitellyt koko neljän viikon lomani ajan, mutta muutoin olen ottanut kyllä kaiken ilon irti vapaista!
Ehdin itseasiassa kuvaamaan tämän tutorialin jo ennen lomaani, joten olen nyt innoissani julkaisemassa tätä teille. Olen käyttänyt koko kesän oikeastaan vain ja ainoastaan pastellinsävyisiä silmämeikkejä ja jotenkin rakastunut niihin ihan täysin. Mutta niille, jotka eivät halua tehdä sateenkaariräjähdystä silmiinsä, päätin tehdä tällaisen hyvin hillityn, mutta värillisen silmämeikkitutorialin. Se on helppo toteuttaa hyvillä välineillä eli suosittelen ehdottomasti tsekkaamaan nuo NYXin uudet eyelinerit tähän tarkoitukseen!
Tutorial
1.Pohjusta silmämeikki ohuella kerroksella primerilla. Tähän käytin mitäpä muutakaan kuin Wet n Wild Photo Focus Eyeshadow Primeria*, jonka levitän aina sormin. Tasoita sitten koko luomen iho neutraalilla mattaluomivärillä. Tässä käytin lemppariani MAC Eye Shadow x 9 Semi-Sweet Times Ninea* ja Real Techniquesin uutta kaksipäistän Dual Ended Blend & Define Eye Brush -sivellintä*.
2. Jotta et piirrä värikästä rajausta liian alas (jolloin se jää luomivakoon piiloon), piirrä kolme pientä pistettä luomivaon yläpuolelle katsoen suoraan peiliin.
3. Seuraa sitten pisteillä luomaasi linjaa ja piirrä paksuhko rajaus nestemäisellä eyelinerilla. Käytin tähän ihkauusia NYX Professinal Makeup Epic Wear Liquid Lineria* sävyssä Lilac. Tämä rajausväri kuivuu täysmataksi ja pysyy silmissä superhyvin! Lisäksi tätä voi käyttää vartalollakin.
4. Viimeistele ihana kesämeikki ripsivärillä ja halutessasi irtoripsillä. Tässä käytin of course Tonymoly Panda’s Dream Smudge Out Mascara 01 Volumea*. Näissä kuvissa mulla on juuri kestotaivutetut (postaus) ripset eli en tarvinnut edes taivuttimia, jotta ripset näyttivät hyviltä. Paras päätös vähään aikaan!
bloglovin’ + facebook + blogit.fi
Tsekkaa myös nämä tutorialit:
Kimaltava violetti silmämeikki
Glitter-rajaus
Magneettiripsien käyttö