6 x teidän luonnonkosmetiikan suosikkituotteet

Edellisen blogiarvonnan vastauksia lukiessani huomasin, että myös teillä on samat luonnonkosmetiikan suosikkituotteet kuin minulla. Sainkin idean koota nämä suosituimmat luonnonkosmetiikan tuotteet postaukseen. Joten tässä ovat 6 x teidän suosikkituotteet listattuna suosituimmasta alkaen.

*Evolve Organic Beauty Hyaluronihappo seerumi oli ylivoimaisesti suosituin tuote. Evolven hyaluronihapposeerumi sisältää runsaasti pienimolekyylistä hyaluronihappoa, joka imeytyy syvälle ihoon. Lisäksi tuotteessa on pehmentävää ja suojaavaa granaattiomenan uutetta ja Damascoksen ruusuvettä.

Hyaluronihapposeerumit kosteuttavat, tasoittavat juonteita ja pitävät ihon kimmoisana ja lisäävät kollageenin tuotantoa. Hyaluronihappo on suosittu raaka-aine kosmetiikassa sillä se pystyy sitomaan vettä 1000 kertaisesti oman painonsa verran ja onkin loistava kosteuttaja iholle.  Minä en osaa elää enää ilman hyaluronihapposeerumeita, koska ne kosteuttavat niin hyvin pintakuivaa ihoani.

Bybi Boosterit saivat toiseksi eniten ääniä. Muistaakseni *Bybi Beauty Bacuchiol Booster mainittiin erikseen. Bybi Beauty Bacuchiol Booster on melko uusi tuote, mutta se on syntyessään jo niin hittituote, että se on jatkuvasti loppu kaupoista. Pieni violetti pullo sisältää Bacuchiolia, joka on luonnonkosmetiikan vastine retinolille.

Boosteri sopii erityisesti ikääntyvälle ja väsähtäneelle iholle. Bakuchiol on babchi-kasvin lehdistä uutettua raaka-ainetta, jonka on todettu tutkimuksissa antavan iholle samankaltaisia tuloksia kuin retinoli, mutta ilman retinolin sivuvaikutuksia. Retinol uudistaa ihoa voimakkaasti ja tehoaa ryppyihin ja hienoihin juonteisiin. Retinolit, retinoidit ja A-vitamiinituotteet ovat suosittuja, mutta kaikkien iho ei välttämättä kestä retinolituotteita. Retinolin haittavaikutuksia ovat ihon kuivuus, hilseily, valoherkkyys ja tulehdukset.

Bakuchiolia povataankin uudeksi retinoliksi ja tulevaisuuden tehoraaka-aineeksi. Bakuchiol stimuloi kollageenintuotantoa, vähentää hienoja juonteita, vahvistaa ihoa, auttaa ihon sävyn tasoittumiseen ja hyperpigmentaatioon. Ihosta tulee pehmeä, elastinen ja se pienentää laajentuneita huokosia. Minulla on jo kolmas pullo meneillään ja käytän tuotetta päivittäin. Boosterit ovat ihan loistavia siitä syystä, että ne on edullisia ja tuotetta voi tipauttaa muutaman tipan jonkun toisen tuotteen sekaan.

*Bybi Beauty Strawberry Booster on myös suosittu ja se sopii erityisesti kuivalle ja herkälle iholle. Boosteri sisältää 100% kylmäpuristettya mansikansiemenöljyä. Mansikansiemenöljy sisältää runsaasti omega 6 ja 3 rasvahappoja, jotka  pehmentävät, rauhoittavat, ravitsevat ja kuivaa kosteusköyhää ja ärtynyttä ihoa. Tuote valmistetaan mehuteollisuuden ylijäämistä ja se tuoksuu kevyesti mansikalle. Minulla on tuote satunnaisesti käytössä, mutta kesällä iho ei kärsi kuivuudesta. Odotan, että pääsen käyttämään tuotetta talvella, kun ihoni on yleensä kiristävän kuiva.

*BYBI Beauty Babe Balm sai myös ääniä ja tämä on yksi suosikeistani. Tuote kulkee käsilaukussani mukana päivittäin. Tuotetta on kutsuttu luonnonkosmetiikan Eight Hour Creamiksi, sillä se toimii moneen vaivaan. Paksu ja jämäkkä voide sulaa iholla ja sitä tarvitsee vain pienen määrän kerrallaan. Tuote on täynnä tehoaineita kuten skualeenia, kokum-voita, monoita, koentsyymiä Q10, hibiskusta ja kehäkukkaa.

Persikkaan värisessä tuubissa oleva tuote tuoksuu niin hyvälle, että sitä tekisi melkein mieli syödä. Tuotteen väri on persikkaista ja se tulee bataatista. Tuotteen tuoksun kerrotaan muistuttavan trooppista auringonlaskua ja se syntyy Brasilian Pequi-öljystä. Se muistuttaa mielestäni vähän nektariinin tuoksua. Tuotteella on kolme käyttötapaa; se toimii kosteusvoiteena, puhdistustuotteena ja korostustuotteena, sillä sitä voi sipaista poskipäille tuomaan iholle kuultoa. Paksu voide hoitaa niin kuivat huulet, kynsinauhat kuin kyynärpäät, kädet ja jalat ja voi sitä sipaista vaikka kulmakarvoille tai silmäluomillekin.

Itse olen käyttänyt tuotetta käsivoiteena, huulirasvana, yövoiteena ja päivävoiteena. Kun tuotteen taputtelee kevyesti iholle, se ei ole liian rasvainen päiväkäyttöön kuivalle iholleni.

*Murumuru C-vitamiini seerumi sai myös ääniä. Tästä tuotteesta kirjoitinkin juuri (täällä) ja nimesin sen vuoden löytötuotteeksi. Hyaluronihappoa ja C-vitamiiniseerumia sisältävä kotimainen tuote sopii monenlaiselle iholle. C-vitamiiniseerumi sopii ikääntyvälle ja väsyneelle iholle, joka kaipaa kirkastusta mutta se sopii myös nuorelle ja epäpuhtaalle iholle.

*Algamariksen aurinkovoiteet ovat myös tykättyjä tuotteita. Luonnonkosmetiikan fysikaaliset aurinkosuojat nostavat suosiotaan ja erityisesti Algamariksen aurinkovoiteita hehkutetaan. Minä käytän ensimmäistä kertaa tänä kesänä sävyttävää kasvosuojaa melkein päivittäin, koska tuote ei tunnu aurinkovoiteelta ja vaaleampi sävy istuu ihonsävyyni tosi hyvin.

*Mossa Misellivesi sai myös muutamia ääniä ja en yhtään ihmettele. Ostin tämän tuotteen pari viikkoa sitten käyttööni ja olenkin kirjoittamassa siitä ihan omaa postausta, sillä se on todella hyvä tuote! Tuote yllätti positiivisesti, sillä ostin sen alesta vain edullisen hinnan vuoksi enkä odottanut siltä kummempia.  Se onkin niin hyvä tuote, että ostin heti toisen purkin varastoon.

Tuotteita myy *House of Organic-verkkokauppa ja Sokos (Algamaris, Mossa)

kauneus iho suosittelen ostokset
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.