Ihastus: Makeup Geek -luomivärit!
Olen varmasti siinä mielessä harvinainen meikkifani, etten pahemmin tilaile tuotteita netistä, vaan ostan ne useimmiten myymälästä Suomesta tai ulkomailta. Olen hidas tekemään ostopäätöksiä, tutkin asioita etukäteen, haluan fiilistellä ja hypistellä niitä paikan päällä ennenkuin päätän minkä tuotteen ostan. Samaa linjaa noudatan myös vaateostoksilla, sillä harkitsen, mietin, kokeilen niitä kymmenien eri vaatteiden kanssa kotona ennen hintalappujen irti repimistä ja vältän näin tekemästä hutiostoksia.
Olen kuitenkin innostunut yhä enemmän vaihtelemaan luomivärien sävyjä meikissäni ja kaipasin täydennystä lämpöisen ruskeista ja persikkaiseen taittavista häivytysväreistä.
Päätin vihdoin kokeilla Makeup Geekin luomivärejä, sillä niiden suosio on valtaisa ja ovathan ne paljon edullisempia kuin luottosarjojeni luomivärit Suomessa. Vietin valehtelematta viikon harkiten mitkä värit ostan, klikkailin ja poistin edestakaisin ostoskoriin kymmeniä sävyjä, katsoin Youtubesta parhaimmat sävysuositukset ja luin kommentteja niiden laadusta. Koska haluan, että luomivärini ovat todella pigmenttisiä ja kermaisia koostumukseltaan, en uskaltanut tilata kuin alkuun viisi kappaletta sävyjä testiin.
Ylärivin ruskeat Créme Brulee ja Frappe sekä alarivin Shimma Shimma ovat yksistä sarjan suosituimmista sävyistä. Alarivin In the Spotlight oli ihana persikkainen helmiäinen ja vaaleanpunaisen violettinen Unexpected houkutti roosan sävyisten meikkien kaveriksi, vaikkakin se oli vähän liian violettinen makuuni.
Kun hieman yli viikon päästä tilauksesta Beautybaylle hain paketin postista ja testasin sävyjä kämmenelle, olin myyty samantien niiden laadusta. Luomivärit ovat todella pigmenttisiä ja ihanan kermaisia koostumukseltaan eivätkä ne varise yhtään levittäessä. Tilasin seuraavalla viikolla toisen satsin lisää, sillä alunperin sävyjen valitsemisen tuotti vaikeuksia. Kaikki sävyt eivät ole ihan yhtä kermaisia ja ainoat kaksi sävyä, jotka ovat vähän pettymys ovat violettinen Unexpected ja neutraalin/kylmänruskea Barcelona Beach. Kyllä niistä väriä lähtee hyvin, mutta ne ovat vähän kuivempia koostumukseltaan.
En yhtään ihmettele, että vaalea Shimma Shimma on niin suosittu sävy. Minun lempiluomivärini on ollut pitkään Urban Decayn Sin, mutta se taittaa hieman roosaan ja jos kaipaan enemmän kultaisen tai ruskean sävyjä meikissäni, beigepohjaisempi Shimma Shimma on silloin kivempi vaihtoehto liikkuvalla luomella. Oikeastaan sävy on sekoitus vaniljaa, kultaa, beigeä ja valkoista. Suosikkini näistä sävyistä ja se käy hyvin myös poskilla highlighterina.
Meikin sävyt: Shimma Shimma, In the Spotlight, Latte, Créme Brulee ja Cocoa Bear.
Luulen koukuttuneeni Makeup Geekin luomiväreihin niin paljon, että saatan joutua tekemään niistä vielä tulevaisuudessa lisää tilauksia. Seuraavaksi olisi taupen ja roosan sävyt hakusessa, sillä ne sopivat ihoni sävyyn lämpöisiä ruskeita paremmin.
Onko täällä Makeup Geek-faneja?