Tyvispray – tyvikasvun pelastaja
Ensinnäkin olipa ihan äärettömän mahtavaa kuulla, että blogistani on pidetty ja sain ”Toimitus suosittelee”- leiman blogiini. Välillä sitä miettii, että kaikkea hömppää sitä täällä höpiseekin meikeistä ja kosmetiikasta aikansa kuluksi, mutta toisaalta tämähän on juuri oikea foorumi siihen hyväntuuliseen (ja myös tärkeään ja tietoa antavaan) höpöttelyyn kosmetiikasta, muodista ja kaikista kivoista asioista. Pois sulkematta tietenkään muita aiheita, voi kun olisikin aikaa lueskella niitä kaikkia hienoja blogeja, mitä Lilyssä ja muissa foorumeissa onkaan.
Pidemmittä puheitta maanantain tärkeään asiaan ja ehkä henkilökohtaisesti minun syksyn odotetuimpaan uutuuteen, nimittäin Biozellin tyvispray-tuotteeseen. Tuote tuli markkinoille syyskuussa ja se on oiva tuote tyvikasvun piiloittamiseen kampaajakäyntien lomassa. Itse käyn noin kahdeksan viikon välein kampaajalla ja koska oma hiusväri on maantienharmaan vaalea, tyvikasvu alkaa näyttämään jo kolmessa viikossa aika pahalta. Neljän viikon jälkeen loppuaika onkin yhtä tuskaa odotella ja alan melkein laskemaan päiviä kampaajalle pääsyyn.
Olen käyttänyt muutamia vuosia label m:n tummanruskeata kuivashampoota, joka on sopinut tyveni värjäämiseen, koska se on tarpeeksi tumma. Monet ruskeat kuivashampoot jäävät nimittäin liian vaaleiksi ja harmaiksi. Label m:n kuivashampoo on myös hienojakoinen koostumukseltaan ja sillä saa tosi siistin lopputuloksen.
En jotenkin raaski käyttää label m:n tuotetta koko hiukseen kuivashampoona (koska säästän sitä tyven värjäämiseen), vaan suihkin sitä ainoastaan tyveen ja käytän muita edullisempia tuotteita kuivashampoina. Koska label m. loppui ja tarvitsin myös uuden kuivashampoon, niin ostin ihan vertailun vuoksi Batisten dark brown- kuivashampoon kokeiluun ja testasin, että toimisiko se samoin kuin label m:n tuote. Lopputulos jäi liian vaaleaksi ja harmaaksi eikä peitä tyveä, kuten kuvasta näkyy. Toimii siis hyvin kuivashampoona, muttei tyvikasvun piilottajana.
Koska Biozellita tuli tämä selkeästi vain tyveen tarkoitettu tuote, niin kävin hakemassa tuotteen heti, kun ne ilmestyivät kauppoihin syyskuun puolivälissä.
Suihkuttaessa väriä kämmennelle se hämää vähän, sillä näyttää tummemmalle kuin lopputulos on. Onneksi Sokoksella oli testeri, josta testasin light brown-väriä tyveeni ja se jäi aivan liian vaaleaksi kuivuttuaan, joten päädyin väriin dark brown, joka on sopivan tumma.
Väri näyttää aluksi melko tummalle ja on märkä hetken aikaa, mutta se kuivuu muutamassa sekunnissa ja vaalenee hiukan, joten ei kannata pelästyä, että väri olisi liian tumma. Lopputulos jää melko mattaisen ruskeaksi, joten omaan lämpöisen ruskeaan hiukseen ei ole paras mahdollinen väri. Jos tuotetta suihkii varovasti, saa varmasti siistimmän lopputuloksen, heh. Oma tyveni oli jo niin pitkälle kasvanut, että en paljon säästellyt suihkuttamisessa, kun halusin sen varmasti piiloon!
Alla kuva ennen ja jälkeen Biozellin tyvisprayn. Pettymyksekseni huomasin kuitenkin, että väri haalistuu pois ajan kanssa. Seuraavana aamuna nimittäin oma vaalea tyveni alkoi näkymään uhkaavasti, ihan kuin tuote olisi jotenkin vähän häipynyt pois hiuksesta. Tätä ei label m:n tuote tehnyt, vaan väri pysyi paremmin seuraavaan pesuun saakka.
Label m:n tuotteita saa ostettua kampaamoista, ainakin Qhair-kampaamosta Uudenmaankadulta. Hinta on muistaakseni jotain kahdenkympin paikkeilla. Biozellin tyvispray on 7-9 euron paikkeilla ja tuotteita saa ainakin Sokokselta. Värivaihtoehtoja on kolme, vaaleanruskea, tumma ruskea ja lisäksi vielä punaisille hiukselle tarkoitettu sävy.
Onko joku muu kerinnyt testaamaan Biozellin tyviväriä? Tai onko jotain muita tuotteita millä suihkit tyvvärin piiloon?