Biodellyn ystävämyynnit 22.-27. 9.2020

*Yhteistyö/ Biodelly/ osa tuotteista saatu, osa omia

Biodellyn ystävämyynnit alkoivat tänään ja ajattelin vinkata teille siitä ja muistutella samalla suosikkituotteistani. Ystävämyynnit ovat voimassa 22.-27.9.2020 ja koko valikoima on 20% alennuksessa ja lisäksi joitain tuotteita on erityisalessa.  Mikäli luonnonkosmetiikan varastot kaipaavat päivitystä, niin shoppailut kannattaa ajoittaa ystävämyyntien aikaan.

Keräsin postaukseen muutamia blogissani usein näkyneitä tuotteita ja uusia tuttavuuksia mm. Bybiltä.

Blogiani seuranneet tietävät, että Bybi Beauty on yksi lempisarjoistani ja olen vouhkannut sarjan tuotteista useasti. Bybi Beauty laajenee tasaiseen tahtiin uusilla tuotteilla ja olen tykännyt oikeastaan kaikista kokeilemistani sarjan tuotteista. Niissä on aina jotain kivaa spesiaalia ja sarja on kuin luonnonkosmetiikan karkkia. Tuotteet sisältävät ravitsevia raaka-aineita, jotka ovat 100% luonnollisia, vegaanisia, eikä niitä ole testattu eläimillä.

Jos saan kaikista kokeilemastani voidepurkeista jonkun loppumaan ja vielä säilyvyysajan puitteissa, niin sitä vois kutsua hyväksi tuotteeksi. *Bybi Beauty Night Nutrition proteiinivoide onkin iltaisin se tuote, johon haluan tarttua kaikista yövoiteistani ja minulla on siitä jo toinen purkki menossa.

Tuhkimotuotteeksi nimetty Night Nutrition on vitamiineja täynnä oleva yövoide, josta tykkään ihan hirmuisen paljon. Ravitseva voide on hoitava ja sopii kuivalle iholle, mutta sen koostumus on onnistuttu tekemään sopivalla tavalla kosteuttavan tuntuiseksi olematta liian rasvainen tai öljyinen.

Tuotteessa on lehtikaalin, porkkanan ja sitruunan proteiinineja, jotka tarjoavat tehokkaan antioksidanttiboostin iholle. Vitamiinit A, E ja C vahvistavat, suojaavat ja tarjoavat iholle tärkeitä ravinteita. Omega rasvahapot hoitavat ihoa ja kaura- ja vadelmansiemenöljyt estävät kosteuden haihtumista iholta. Lisäksi tuotteessa on parsakaalin siemenöljyä, joka on vitamiini- ja rasvahapporikas öljy. Parsakaalin siemenöljy ravitsee ja sisältää A-vitamiinia, joka stimuloi ihon uudistumista.Tuotteen raaka-aineet saadaan mehuteollisuuden sivutuotteista. Tuotteessa on hyvin mieto tuoksu.

Bybi Night Nutrition

Bybin uusin päivävoide *Bybi Beauty Day Defence SPF30 tuli kuin tilauksesta myyntiin talvea vasten, sillä kaipasin jotain päivävoidetta, jossa on korkea fysikaalinen suojakerroin, kun en halua enää käyttää aurinkovoiteita. Ihoani suojaan silti joka päivä, sillä käytän retinolituotteita jolloin ihon suojaaminen auringolta on tärkeää. Ilman retinolituotteitakin käyttäisin suojakertoimellisia tuotteita, sillä vasta nyt nelikymppisenä huomaan, että millaista ”tuhoa” aurinko on ihossani saanut aikaan.Tuote sopii kaikille ihotyypeille iästä riippumatta.

Voide imeytyy nopeasti ja se tuntuu ihon pinnalla vain hetken valkoisena luonnonkosmetiikalla tyypilliseen tapaan. Tuote kosteuttaa ihoa samalla, kun se ehkäisee ihon ikääntymistä sen sisältämän aurinkosuojan vuoksi. Auringon UVA säteet aiheuttavat ihon ennenaikaista ikääntymistä sekä pahentavat pigmentti- ja ihovaurioita. UVB-säteet taas aiheuttavat ihon palamista, joten ihoa kannattaa suojata ympäri vuoden ulkona liikkuessa. Täytyy kyllä myöntää, että sadepäivinä ja talven synkimpinä päivinä en itsekään suojaa ihoani aurinkosuojilla, mutta heti kun aurinko näyttäytyy ja ulkoilen, niin laitan aina jonkun aurinkosuojan kasvoilleni.

Kevyt koostumus on sekoitus sheavoita ja aloe veraa ja tuote ei jää tahmaisena ihon pinnalle, muttei se kuitenkaan humahda ihoon, josta pintakuiva ihoni tykkää. Voide saa jäädä iholle pehmeän tuntuisena, jolloin ihon karheus helpottuu ja se tuntuu hoitavan kuivaa ihoa. Tuotteessa on runsaasti A– ja Evitamiineja. Tuotteen buriti-öljy on luonnollinen beetakaroteenin lähde, joka auttaa ihoa suojaamaan saasteilta ja torjuu vapaiden radikaalien aiheuttamia vaurioita.Tuotteessa on hyvin mieto tuoksu.

Bybin tuotteissa on muuten spesiaalia ominaisuudet kuten se, että tuotteen tuubi valmistettu sokeriruo’osta ja pahvipakkaus on 100% kierrätettävä.

Bybi Day Defence*Bybi Beauty Megamist on tuote, josta minulla on ties kuinka mones pullo meneillään. Tuote on yksi kosteuttavimmista kasvovesistä, jota olen kokeillut ja se pelastaa pintakuivan ihoni varsinkin talvisaikaan. Kosteuttava, hyaluronihappoa runsaan määrän sisältävä kasvovesi sisältää lisäksi aloe veraa, ruusuvettä, appelsiininkukkavettä sekä melissavettä. Tuote on oikea kuivaihoisten sankarituote, mutta se sopii kaikille iästä riippumatta. Tuotteen pumppupulloa on sittemmin kehitetty parempaa suuntaan, sillä aikaisemmissa versioissa sitä sai painaa aika kovaa. Megamistin tuoksu on voimakkaampi ja luonnonkosmetiikan tuoksumaailmalle tyypillisempää.

Bybi Mega Mist

Bybin Boosterit alkavat olla varsinkin luonnonkosmetiikan käyttäjille jo niin tuttuja monille, että tarvitseekohan niitä esitellä tarkemmin? Pienet tehoseerumit/boosterit, joita voi käyttää sellaisenaan tai toisen tuotteen seassa. Punainen *Bybi Beauty Strawberry Booster on 100% sylmäpuristettua mansikan siemenöljyä, joka tuoksii mansikalle. Boosteri on täyteläistä öljyä omiaan kuivalle iholle ja se ravitsee, rauhoittaa ja kosteuttaa ihoa.

Vaaleanpunainen *Bybi Beauty Blueberry Booster on100% kylmäpuristettu mustikansiemenöljyä , joka antaa iholle suojaa sinisen valon haittavaikutuksia vastaan. Sininen valo voi heikentää ihon toimintaa, aiheuttaa värimuutoksia, ennenaikaista vanhentumista ja jopa tulehdusta iholla.

Violetti *Bybi Beauty Bakuchiol Booster on taas luonnonkosmetiikan vastine retinol-tuotteille, sillä Bachuchiolilla on todettu olevan samankaltaisia vaikutuksia kuin retinolilla, ilman retinolin haittavaikutuksia. Bakuchiol vilkastaa solujen tuotantoa, napakoittaa ihoa ja lisää kollageenin tuotantoa. Tuote kirkastaa ihoa ja sillä on antibakteerisia ominaisuuksia, joten se sopii myös epäpuhtaalle iholle. Moni sanoo huomaavansa tuotteen tehon jo samantien, sillä se kirkastaa ja iho näyttää tasaisemmalta.

Bybi booster

*Flow Cosmeticsin  Balm to Milk- puhdistustuotetta minulla on jo toinen tuote ostettuna varastoon, vaikka vastikään tutustuin tuotteeseen. Balm to Milk on on paras puhdistusaine, jota olen pitkään aikaan, jos koskaan käyttänyt. Toinen miltei samanlainen on monen suosikki *Evolve Cleansing Melt, mutta Flowssa on jotain mikä kiehtoo minua enemmän, kenties pirtsakan keltainen ulkonäkö. Tykkään tuotteesta sen vuoksi, että se sopii kuivalle iholle niin hyvin ja se emulgoituu vedellä pois. Kasvot eivät tunnu pesun jäljiltä yhtään kuivilta ja meikki sulaa balmin myötä tehokkaasti pois.

Tuotteessa on jojoba-, risiini- ja neitsytkookosöljyä sekä antioksidanttista mustikan ja mustaherukan siemenöljyä. Lisäksi tuotteessa on kirkastavaa ja raikastavaa luomusitruunan eteeristä öljyä.

Flow Organic OIl to Milk

Biodellyn valikoimissa on myös Madáran tuotteita. Madára on tuotesarja, johon olen alkanut vasta pikkuhiljaa tutustumaan ja pääsemään sisälle. Muutaman hutituotteen jälkeen olen löytänyt todella laadukkaita tuotteita, kuten *Skin Equal  Soft Glow meikkivoiteen, jota kutsun parhaimmaksi meikkivoiteekseni tällä hetkellä. Muutamia luonnonkosmetiikan meikkivoiteita kokeilleena totesin, että ne eivät istu iholleni kauniisti, kunnes tuli Skin Equal.

*Madára SOS Hydra Repair Intensive Seerumia suosittelen kuivalle ja janoiselle iholle, joka kaipaa täyteläisempää koostumusta kuin geelimäiset hyaluronihappoa sisältävät seerumit. Tehokkaasti syväkosteuttava seerumi sopii erityisesti talvikäyttöön kuivalle ja stressaantuneelle iholle.

Madara Skin Equal

Biodellyn valikoimissa on paljon myös Lily Lolon tuotteita. Lily Lolon tuotteista tykkään eniten huuli ja pohjatuotteista. Raikkaan pinkin ja roosan sävyinen huulikiilto *Scandalips on luottotuotteeni kesät talvet. Sävy on juuri sopivan luonnollinen, eikä ole liian rusehtava, liian pinkki ja sellainen huulen omaa väriä korostava säv vähän viileämmällä roosan häivähdyksllä. Monikäyttöinen sävy moneen ihonsävyyn.  Tuote sisältää mm. jojobaöljyä ja Evitamiinia. Tuote ei sovi vegaaneille sisältämänsä mehiläisvahan vuoksi.

Pehmeä ja hoitava huulikiilto ja helppo tuote, joka antaa kaunista kylmän roosan sävyä huulille ja hoitaa niitä samalla. Lily Lolon huulikiillot eivät ole tahmaisia ja ne eivät kuivata huulia. Scandalips on hyvä perussävy monelle, se antaa väriä, ei ole liian kylmä, mutta raikas sävy, joka antaa väriä mutta hyvin luonnollisesti, koska se on lähellä huulen omaa väriä. Tuotteessa on hyvin kevyt suklainen tuoksu.

Zuiin tuotteita olen kokeillut vasta muutamia, mutta ne ovat vakuuttaneet yksi toisensa jälkeen. *Zuii Organic Lip & Cheek tuotteet ovat käytössäni päivittäin, koska ne pysyvät poskilla parhaiten ja sävyt Ariel ja Helene ovat kauniita kylmiä roosapersikkaisia sävyjä. Uusimpana haltioiduin poskipunaan  sävyssä *Melon, joka on pinkkipersikkainen poskipuna kultaisella hehkulla.

*Zuii Organic Gradual Tan Lotion oli luottotuotteeni kesällä, mutta tykkään ylläpitää vartalossa kevyttä päivetystä myös talvisin. Asteittain ruskettava vartalovoide on niin helppokäyttöinen ja sen luoma luonnollinen päivetys iholla pysyy yllättävän hyvin. Tuotteen voi levittää vaikka illalla suihkun jälkeen vartalovoiteen tavoin ja aamulla iho on kevyesti päivettynyt. Tuote ei tee ihoa oranssiksi, eikä jätä raitoja, jos sen levittää tasaisesti levityskintaalla. Itse olen kerran onnistunut saamaan pienen läntin jalkapöytään, kun en ollut levittänyt tuotetta tarpeeksi huolellisesti. Suosittelen kunnon levityskinnasta, kuten esimerkiksi Zuiin omaa.

Zuii Organic

*Zuii Organic Flora kulmakynä Taupe on yksi suosituimpia luonnonkosmetiikan kulmakyniä. Itse sain tuotteen vasta kokeiluun ja vau tykkään siitä tooodella paljon, että oli pakko tulla myös siitä vinkkaamaan. Kova kynä on viiston mallinen, toisella päällä voi piirtää kulmien rajat ja toisella päällä taas värittää kulmat. Sävy Taupe on juuri täydellinen ja en yhtään ihmettele sen suosiota. Tuote sisältää mehiläisvahaa, karitevoita ja auringonkukan siemenöljyä.

Zuii kulmakynä taupeZuii kulmakynä taupe

Alla vielä linkki suoraan Biodellyn verkkokauppaan.

*Biodelly

Shoppailun iloja ystävämyynteihin!

Kauneus Iho Meikki Suosittelen