The One muotoilupaletti
Oriflamen tuotteet eivät ole minulle tuttuja muuten kuin muistan heidän konttorinsa sijainneen lapsuudenkotini läheisyydessä ja taisin joskus päätyä ystävämyyntipäiville kurkkimaan tuotteita, mutta siinä iässä kosmetiikka ei minua vielä pahemmin innostanut.
Tuotteiden valikoimasta tai laadusta minulla ei siis ole ollut minkäänlaista käsitystä, vaikka olen joskus ohimennen lukenut niistä toisten kauneusbloggareiden blogeista. Kun minulle tarjottiin mahdollisuutta kokeilla sarjan uutuustuotetta The One Contouring Kitiä, halusin mielenkiinnosta kokeilla minkälaisia tuotteita sarjalla oikein löytyy.
The One Contouring Kit on sinisessä litteässä kotelossa oleva kasvojen muotoilupaletti, josta löytyy aurinkopuuteri, persikkaisen poskipuna ja korostusväri.
Kannen alla on suuri peili, joka hyvässä tuotteessa pitää ehdottomasti olla.
Paletin aurinkopuuteri ja poskipuna ovat melko hentoisen vaaleita sävyltään ja koostumukseltaan ne ovat kivan silkkisiä. Uskoisin paletin olevan parhaimmillaan melko vaalealla ihonsävyllä tai luonnollisen lopputuloksen haluaville. Paletti on varmasti myös turvallinen valinta niille, joita kasvojen muotoilu kiinnostaa, mutta pelkäävät liian voimakasta lopputulosta. Minulla on käytössä Nyxin muotoilupaletti, mutta sävyjen kanssa saa olla tarkkana, etteivät ne näy liian tummana kasvoilla, joten siihen verrattuna tämä paletti on ihanan helppokäyttöinen.
Paletin shampanjanhehkuinen korostusväri on mielettömän kaunis sävy. Vaaleanpunaiseen taittava sävy näyttää upealta poskipäillä ja se on mielestäni tämän paletin paras sävy (ellei jopa yksi parhaimmista testaamisestani korostusväreistä). Sävy on päätynyt poskipäilleni monesti myös iltameikeissä, koska sävy on todella kaunis. Harmi että kuva ei tuo oikeutta sille ja se näyttää kuvassa valkoisemmalle, mutta todellisuudessa siinä on roosa hohde ja se kuultaa ihanasti valossa.
Paletin takaa löytyy hauska opastava kuva, joka kertoo mihin kohtaan kasvoja sävyä tulisi laittaa. Aurinkopuuteri/varjostusväri on tarkoitus laittaa kasvojen reunakohdille, poskiluun alle ja nenän sivuille varjostamaan. Vaalea korostusväri sopii nenän varteen, poskipäille ja otsan ja leuan keskellä.
Olen tykännyt käyttää palettia päivisin, kun teen luonnollisen ja naturellin lookin. Aurinkopuuteri antaa kivasti lämpöä kasvoille, mutta sillä ei saa vahingossakaan aamuhämärissä luotua liian oranssista lopputulosta. Persikkainen poskipuna antaa kivaa hentoista väriä kasvoille ja korostusväri tuo poskipäät esiin kuultavana.
Ihoni on vaalea, muttei kuitenkaan mikään lumikki-iho ja paletin sävyt ovat siinä ja siinä tarpeeksi erottuvia kasvoillani. Iltameikissä tykkään käyttää tummempia aurinkopuutereita ja kirkkaampia poskipunia, mutta päiväkäyttöön paletissa on riittävän luonnolliset sävyt.
Laadultaan paletti oli mielestäni hyvä, eivätkä värit esimerkiksi karise poskille. Paletti sujahtikin käsilaukkuuni, koska se on näppärän kevyt ja pieni mukaan kannettavaksi ja siinä on sopivasti sekä aurinkopuuteri ja poskipuna, joita tykkään lisäillä iltapäivällä puuteroinnin jälkeen.
Paletin hinta on 25 euroa ja tuotteita voi ostaa suoraan Oriflamen nettishopista www.oriflame.fi tai myyntiedustajilta. Tuote tulee myyntiin joulu-tammikuun vaihteessa.
Onko Oriflame merkkinä sinulle tuttu? Miltä Contour Kit näyttää?
*tuote saatu testiin