Timanttiset voidemaiset poski- ja huulipunat: Zuii Organic Lip and Cheek Creme
*tuotteet pr-näytteitä/ House of Organic
Olen ihan hurahtanut voidemaisiin poskipuniin. Ihoni on kuivunut ikääntyessäni niin paljon, että voidemainen poskipuna tuntuu toimivan ihollani paremmin kuin puuterimainen poskipuna. Lisäksi voidemaisten poskipunien avulla saan poskipunan pysymään iholla pitkään, sillä usein poskipuna on se, joka katoaa kasvoilta ensimmäisenä.
Voidemainen poskipuna voi olla myös tottumattomalle meikkaajalle turvallisempi valinta, koska sen voi kevyesti sipaista poskille ja häivyttää sormin. Voidemainen poskipuna antaa terveen kuullon poskille ja näyttää usein luonnollisemmalle kuin puuterimainen poskipuna.
Itse käytän voidemaisen poskipunan levitykseen sivellintä. Lisään sen päälle vielä kevyen kerroksen puuterista poskipunaa, jos haluan että poskipuna pysyy kasvoilla iltaan saakka. Päivisin tuote kulkee käsilaukussani ja sipaisen sitä huulille ja tarvittaessa kasvoille.
Viime aikoina käytössäni on ollut *Zuii Organic Lip and Cheek Créme , joka on luonnonkosmetiikan voidemainen poskipuna ja huulipuna samassa tuotteessa.
Kauniissa timantin muotoisessa purkissa oleva tuote on vegaaninen ja täynnä hoitavia luonnon raaka-aineita. Huuli – ja poskipuna sisältää keikarinkukkaa, piatyaa, granaattiomenaa, rypäleensiemenuutetta ja karpalouutetta. Ravitsevuutta tuotteeseen tuo sheavoi, aloe vera, jojoba ja pelargonia.
Tuotteesta on saatavilla 6 eri sävyä:
Ariel: Viileä ja raikas koralli, hehkuva niin poskilla kuin huulilla.
Cari: Viettelevän valloittava ja kirkas Cari on jokaisen pinkkien sävyjen ystävän must-have.
Dione: Täydellinen pehmeän vaaleanpunainen everyday-puna, johon rakastuvat niin nudesävyjen suurkuluttajat kuin ”Your Lips but Better” -sävyä etsivät.
Helene: Lämpimän persikkainen, ihosävyä imarteleva puna, sisarsävy Arielille.
Janus: Neutraali ja syvä burgundinpunainen on samanaikaisesti trendikäs ja hillitty.
Pan: Dramaattinen ja kuulas purppuran sävy.
Minulla on ollut käytössä kolme sävyä: Dione, Ariel ja Helene.
Dionen sävy näyttää swatcheissa ruskealle, mutta se on luonnossa punaisempi ja kuvauksen mukainen ”Your Lips but Better”. Ariel ja Helene ovat ihanan raikkaita ja korallisia sävyjä.
Ariel on Helenea kylmempi korallinen sävy.
Dione on luonnollisin sävy ja tummentaa kevyesti melkein värittömiä huuliani.
Helene on raikas korallinen sävy.
Tykkään kaikista sävyistä, mutta erityisesti Arielista ja Helenestä. Niiden ero on pieni, mutta Arielissa on ripaus sinisyyttä mukana. Dione taas on varsinkin poskilla kivan sävyinen, sillä se antaa sellaista luonnollista punaa poskille.
Tykkään tuotteista erityisesti sen vuoksi, että ne toimivat luonnollisessa meikkilookissa hyvin. Huultenrajauskynää ei tarvitse ja tuote on helppo sipaista kasvoille sormilla. Huulipunana tuote on yllättävän kestävää, koska tuote on täyteläistä ja pigmenttistä ja sitä tarvitsee vain kevyen sipaisun.
Postauksen tuotteet on saatu House Of Organic- verkkokaupasta *täältä.