Planking in STHLM
Torstaina otimme Mimmin, Jennin, Pauliinan ja Saran kanssa nokan kohti Tukholmaa ja parin päivän chillausta Visit Swedenin tarjoamana. Reissuun päästyämme muistin pian, miten paljon asukuvia muotibloggaajat tarvitsevatkaan!! Napsin muista tytöistä kuvia oikein mielelläni, mutta jotenkin se omien vaatteiden esittely ei tunnu luontevalta. Jotain piti siis keksiä, ja erään asukuvavariaation seurauksena päädyin lankuttamaan Silja Serenaden katetulle yläkannelle.
Siitä se ajatus sitten lähti….
”The art of planking is to lay horizontally across any object or the ground with their arms by their sides, aiming to occur in daring situations or a brotherly display of core-strength..”
Musta lankutus oli aikanaan ihan huikea juttu ja olen monesti kaiholla miettinyt, miksi sen piti hukkua meemien mereen niin pian. Tämän reissun teema oli siis omalla kohdallani päivänselvä: Bringing planking back!
Tässä lankutan Moonlight Promenadella.
Tässä mä lankutan Oldschool Promenadella.
Tässä lankutan New York -yökerhossa ja sain taustalleni myös apujoukkoja.
Tässä mä lankutan Ralph Laurenin edessä.
Tässä mä lankutan Foot Lockerissa, kun menin tuhlaamaan rahat maailman siisteimpiin sneakereihin.
Tässä mä lankutan Globenin SkyView -ajelun lasipallossa.
Tässä mä lankutan Drottninggatanilla.
Tässä mä lankutan meidän hotellin edessä.
Tässä mä lankutan Sergelin torilla.
Ja tässä mä lankutan vielä viimeisen kerran Eteläsatamassa.
Huhhuh, what a ride that was! Edellisen kerran lankutin muistaakseni vuonna 2011 Oulun Qstockissa kaljateltan lattialla – selvinpäin. Onneksi taidot eivät vielä olleet ruostuneet.
Reissusta saattaa ilmestyä vielä muitakin postauksia, mutten mitenkään voi luvata, että ne olisivat sisällöltään yhtä hyviä kuin tämä.
p.s. Muutaman tästä puuttuvan lankutuksen ja muita matkafiiliksiä voi kurkata @ruotsigramin puolelta.