Maaliskuun kasvisruokavinkki: linssi-bataattikeitto

Havahduin eilen siihen tosiasiaan, että on huhtikuun toinen päivä, ja maaliskuun kasvisruokavinkki on vielä julkaisematta. Ja kirjoittamatta. Ja päättämättä.

Olemmehan me nyt kasvisruokaa tietenkin syöneet, niin kuin aina. Erityisesti maaliskuussa ruokahuolto tuntuu kuitenkin kulkeneen niitä samoja vanhoja ratoja. Oikein mitään uutta tai erityistä ei ole tullut kokeiltua. Mutta koska näiden kasvisruokavinkkien on tarkoitus olla jotain helppoa, aitoa ja tavallista, valinnaksi kohdentui meille tuttu ja läheinen linssi-bataattikeitto.

Kasvissosekeitoissahan ei ole mitään kummallista: Ne ovat varmasti monille enemmänkin liharuokaa suosiville niitä tuttuja kasvisruokia. Vinkkinä tässä reseptissä ovatkin ehkä lähinnä linssit, joita lisäämällä keitosta tulee vähän täyttävämpi. Oikeaoppisestihan sosekeiton kanssa syödään tietenkin raejuustoa, paitsi jos Ollilta kysytään. Minulla on kyllä sellainen tunne, että muutaman vuoden päästä hän saattaa olla tehnyt parannuksen tässäkin asiassa. Meni nimittäin muutama vuosi ja monen monta appiukon tekemää sosekeittosatsia ennen kuin Olli ylipäätään alkoi syödä sosekeittoja (muutenkin kuin hampaat irvessä miellyttämisen halusta). Ennen isäni päämäärätietoista sosekeittokokkailua Olli oli jättänyt keitot syömättä niiden ällöttävän koostumuksen vuoksi.

Tähän keittoon on saatu inspiraatiota Eeva Kolulta.

Linssi-bataattikeitto

n. 1/2 kg bataattia
n. 4 cm pala inkivääriä
1 tuore chili
2 valkosipulin kynttä
1-2 rkl öljyä (esim. oliivi-)
n. 2 tl curryjauhetta
n. 6 dl vettä
suolaa tai kasvisliemijauhetta
1 dl punaisia linssejä
2 dl ruokakermaa
1 limen mehu
tuoretta korianteria

Kuori bataatti, inkivääri ja valkosipulin kynnet. Pilko bataatti lohkoiksi ja inkivääri, valkosipulin kynnet ja chilipalko pienemmiksi paloiksi. Paista kasviksia kattilassa oliiviöljyssä ja lisää joukkoon myös curry. Huuhtele linssit. Lisää kattilaan vettä hieman enemmän kuin yleensä, eli niin, että bataatit peittyvät reilusti. Mausta suolalla tai kasvisliemijauheella. Kun vesi kiehuu, lisää joukkoon linssit. Anna kypsyä, kunnes bataatit ovat pehmenneet. Soseuta keitto ja lisää joukkoon ruokakerma. Mikäli keitto on vielä liian paksua, lisää vettä tai kasvislientä. Tarkista maku ja lisää tarvittaessa suolaa. Anna keiton lämmetä uudelleen ja purista joukkoon yhden limen mehu. Tarjoile tuoreen korianterin kanssa.

linssibataatti.jpg

Glamööri sosekeitto on kuvattu tiskipöydällä liesituulettimen valossa. Huomaa keiton joukkoon rumasti soseutetut pakastimessa mössöksi muuttuneet korianterin lehdet.

koti ruoka-ja-juoma