2014: TOINEN KVARTAALI
Eilen summailin alkuvuotta ja nyt olisi vuorossa seuraavat kolme kuukautta. Näissä ehtikin tapahtua todella paljon. Päätin tosiaan ottaa pienen taloudellisen riskin ja matkustaa parin kuukauden reissulle Jenkkeihin ja Meksikoon. Jälkikäteen näitä seikkailuja muistellessa voin todeta, että tuo on ollut yksi parhaista päätöksistäni ikinä.
HUHTIKUUssa blogini muutti tänne MyCosmoon.
Matkustin kämppikseni kanssa Jenkkeihin. Teimme kahden viikon mittaisen roadtripin joka alkoi San Fransiscosta.
Ajoimme Pacific Coast Highwayta pitkin Santa Barbaraan. Koko matka oli ihan mieletön visuaalisesti. Teki mieli vähän väliä pysähdellä ikuistamaan maisemia.
Santa Barbara oli todella sympaattinen. Kaunis rantabulevardi, pitkät palmupuut ja mutkaton tunnelma upposi kumpaankin.
Santa Barbaran jälkeen vuorossa oli Los Angeles, Las Vegas ja San Diego. Pääsin vihdoin surffaamaan Diegossa ja muutenkin tykästyin paikkaan hurjan paljon.
Parin viikon autoelämän jälkeen kämppikseni lensi takaisin kotiin ja minä tapasin Madden ensimmäistä kertaa. Asuin viikon Madden ja hänen miehensä luona ja kävimme treenaamassa, kävelyillä, shoppailemassa, rantajuhlissa ja veneellä katsomassa delffiineitä. Oli aivan ihana viikko ja olen super onnellinen että tutustuimme Marikan kanssa.
TOUKOKUU alkoi kuvauksilla Venice beachillä Madden ja Suomi-poppoon kanssa. Kuvasimme Cosmoon biitsimuotijutun, joka ilmeistyi kesäkuun numerossa.
Yövyin lentokenttähotellissa viimeisen yöni Jenkeissä ja seuraavana päivänä lensin Mexicoon ja tapasin poikaystäväni ensimmäistä kertaa tammikuun jälkeen. Matkustimme heti seuraavana päivänä bussilla rannalle paikkaan nimeltä Sayulita. Päivät kuluivat surffatessa ja auringossa löhöillessä. Illat rannalla auringonlaskua tuijotellessa.
Seuraavana oli vuorossa kaupunki nimeltä Guanajuato. Se on yksi kauneimmista kaupungeista joissa olen ikinä käynyt.
Loppukuu meni lentäessä Puerto Escondidoon ja reissatessa sen lähistöllä. Paikka oli todella rentouttava ja oli mukava nollailla täysin ennen Jenkkeihin palaamista.
KESKÄKUUssa lensimme poikaystäväni kanssa Los Angelesiin pariksi päiväksi. Vuokrasimme auton heti kentältä ja aika tuli käytettyä melko tehokkaasti kun tiesin jo hiukan missä on mitäkin.
Losin jälkeen oli vuorossa kotiin paluu. Kuitenkin sitä ennen päätimme tehdä muutaman päivän pysähdyksen Nycissä. Tällä kertaa oli lämmin ja kaupunki oli vielä ihanampi kuin joulukuussa. Hiukan harmitti, että meillä oli vain pari päivää käytettävissä, mutta samalla odotin jo innolla kotiin paluuta, ystävien näkemistä ja tietenkin Suomen kesää.
Suomeen palatessa oli taas mukavaa viettää aikaa ystävien kanssa. Oli paljon kesäjuhlia ja muutenkin tekemistä. Kokeilin liilaa tukkaa liiduilla ja sisustin kämppää uusiksi.