7 PÄIVÄÄ 7 ASUA: 2
Asukuva haaste jatkuu. Tällä kertaa ajattelin hiukan höpötellä omasta tyylistäni ja suhtautumisesta vaatteisiin. Olen oikeastaan pienestä lähtien ollut todella varma siitä, minkälaisista vaatteista pidän. Seuraan toki trendejä, mutta pyrin ostamaan sellaisia vaatteita, mitä ei ihan jokaisella vastaantulijalla ole. Minun on vaikea ostaa ns. perusvaatteita, vaikka ne olisivatkin paljon monikäyttöisempiä. Oma huomioni kiinnittyy aina sellaisiin vaatteisiin, missä on joku juju.
Minulla on ollut monia identiteettikriisejä pukeutumisen suhteen, kun olen yrittänyt kategorisoida omaa tyyliäni. Ei se oikein mahdu mihinkään lokeroon ja nykyään olenkin sitä mieltä, että hyvä niin. Tiedän saman tien, jos pidän jostain vaatteesta, oli se sitten mitä tyyliä vain. Pukeutuminen on minulle keino näyttää kuka olen ja yksilöllisyyden kaipuussani en halua sekoittua massaan. Jatkoin muutamaa tyyliin liittyvää lausetta.
Itsevarmimmaksi tunnen itseni korkeissa koroissa ja mustassa värissä.
En koskaan pukisi tarrasandaaleja
Luottoasuni on tummanharmaat pillifarkut, bändipaita, korot ja nahkatakki
Ihailen tyylejä, joissa uskalletaan ottaa riskejä, eikä välitetä muiden mielipiteistä
Kun lähden ulos, puen mieluiten selästä avoimen mekon ja piikkarit
Ensitreffeille pukisin farkut, löysän topin, korot ja punaiset huulet
Asukriisin selätän laittamalla musiikin täysille ja virittäytymällä sen avulla oikeaan fiilikseen
En melkein ikinä käytä rintaliivejä
Hankin vaatteeni yleensä ulkomailta
Parhaat vaatelöydöt olen tehnyt kirppiksiltä
Tässä ylläolevassa asussa viiletin eilen töistä suoraan mummin 80-vuotis synttäreille. Mikä siinä on ehkä kummallista, on että paita ja hame ovat tismalleen samaa kangasta, mutta ostettu eri liikkeistä. Toinen on ostettu vuotta aikaisemmin Lontoosta ja toinen myöhemmin Tukholmasta. Hame on oikeastaan midi-mittainen, eli polvien alapuolelle asti, mutta näin lämpimällä säällä rullasin sitä reippaasti vyötäröstä. Laukku on Rebekka Minkoffin, jonka bongasin Nycissä hyvästä alennuksesta. Tänään sitten Flow-festareille, siellä saa taas inspiroitua upeista tyyleistä!