Mornington Peninsula

DSC_9714-2.jpg

Kun ystäväni kysyi, kiinnostaisiko roadtrip Morningtoniin, jossa voisimme käydä rannalla piknikillä ja sen jälkeen parilla viinitilalla, ei minua tarvinnut juuri suostutella mukaan. Päivä oli aluksi hiukan pilvinen, mutta oikeastaan juuri täydellinen piknikille. Rannalla lokoilun jälkeen starttasimme taas auton ja ajoimme lähellä olevalle viinitilalle. Niitä on alueella itseasiassa todella monta, ja varmasti mikä tahansa on hyvä. Me vierailimme ensin sen nimisessä kuin Point Leo Estate, joka oli melko iso ja sen yhteydessä oli myös ravintola. 

Heillä oli myös suuri aurinkoinen terassi aurinkovarjoineen, josta avautui näkymät viiniviljelmille ja livebändi soitti musiikkia. Toiseksi paikaksi valikoitui Foxey’s hangout, joka oli paljon pienempi ja jollain tapaa söpömpi kuin hulppea Leo Estate. Maistelu maksoi 6-8 dollaria kummassakin paikassa, mutta kun joku porukasta osti viinin, ei maistelua tarvinnut maksaa. 

Morningtoniin ajoi nopeasti Melbournen keskustasta ja se oli ehdottomasti näkemisen arvoinen paikka. Jos olisi ollut yhtään viileämpi ilma, olisi ollut ihana yhdistää reissuun myös kuumalla lähteellä vierailun. Paikalliset sanoivat, että se on parhaimmillaan illansuussa silloin kun hiukan viileämpää ja tähtitaivas näkyy. Kuulostaa oikein romanttiselta!

Toinen kovasti suositeltu roadtrip on ajaa great ocean road, jossa ainakin kuvien perusteella on ihan mielettömät maisemat. En uskalla itsekseni täällä ajaa, joten ajattelin jättää sen reitin seuraavalle kerralle, kun poikaystäväkin on matkassa mukana. Täällä on niin paljon nähtävää ja välimatkat pitkiä, ettei 12 päivän aikana ehdi saada kuin pintaraapaisun muutamasta jutusta. 

Huomenna lähden tällaisen söpön Hike & seek -firman järjestämälle päiväretkelle Philip Islandille. Olen ollut täällä niin retkeilypäissäni, että tekisi vain mieli Suomessakin ostaa joku pakettiauto, johon rakentaisi majan taakse ja olisi vain reissun päällä koko kesän. Mikäli meidän putkiremontti realisoituu ennen kuin olemme ehtineet löytää uutta asuntoa, voi tämä olla ihan oikeastikin edessä 😀

DSC_9703.jpg

DSC_9697 copy.jpg

DSC_9721.jpg

DSC_9708.jpg

DSC_9737.jpgDSC_9724.jpgDSC_9750.jpgDSC_9725.jpgDSC_9732.jpg

DSC_9753.jpg

DSC_9757.jpg

DSC_9758.jpg

Dress – Nakd

kulttuuri matkat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.