Alle 10 minuutin Hiit-treeni kotona tehtäväksi
Kaikkein pimein aika on nyt selätetty ja sekös jos jokin tekee minut onnelliseksi. Tällä hetkellä päivä on jo tunnin pidempi, kuin kuukausi sitten talvipäivän seisauksena. Lähipäivinä kun on ollut niin kaunis ilma, on lisääntyneen valon huomannut todella selkeästi. Eilen aamulla nautiskelin aurinkokylvystä olohuoneen sohvalla ja myöhemmin tankkailin D-vitamiinia parin tunnin kävelyllä. Valon tuoman lisäenergian olen hyötykäyttänyt kotitreeneihin, jotka taas puolestaan piristävät kroppaa ja mieltä entisestään. Kämppikseni keksi loistavan kyykkyliikkeen, jonka voi tehdä kotona: seiso 2 tuolin tai penkin päällä, kädessä painava paino/kahvakuula (vähintään 10 kg) ja kyykkää siitä sumokyykkyjä. Tässä havainnollistava video.
Sain siskolta joululahjaksi nilkkapainot ja niillä saa loistavan pepputreenin aikaan. Kun laittaa ennen sumokyykkyjä nilkkapainot jalkaan ja jatkaa heti kyykkyjen jälkeen esimerkiksi koirankusetuksia nilkkapainoilla, saa todella hyvän poltteen pakaroihin!
Kyykkyjen lisäksi tein perjantaina tällaisen nopean HIIT-treenin. Jokaista liikettä tehdään 30 sekuntia niin monta kuin ehdit (paitsi lankutus & seinää vasten istuminen). Puoli minuuttia on todella lyhyt aika, joten yritä tehdä liikkeet mahdollisimman intensiivisesti. Syke saa nousta korkealle tässä treenissä.
30 sekunnin jälkeen vaihda suoraan seuraavaan liikkeeseen/ pidä korkeintaan 10 sekunnin tauko ennen seuraavaa. Kannattaa kirjoittaa liikkeet ylös johonkin viereen, jottei mene miettiessä aikaa.
-
- Yleisliikkeet
-
- Haarahypyt
-
- Seinää vasten istuminen
-
- Vatsarutistukset
-
- Kyykyt
-
- Ojentajadipit
-
- Lankku
-
- Tuolin päälle nousu
Toista 2-3 kertaa koko setti läpi. Tällä samalla idealla voi tehdä kaikenlaisia eri variaatioita tästä treenistä vaihtamalla liikkeitä. Esimerkiksi erilaisia punnerruksia, hyppyjä, kahvakuulaheilautuksia tai vatsalihasliikkeitä.
Suosittelen todella paljon tällaisia pieniä jumppia. Aikaa ei mene kauaa ja vaikka se sohva saattaisikin näyttää houkuttelevaltammalta, mieti kuinka ihana siihen on käpertyä kun on ensin vähän hikoillut, sitten käynyt suihkussa ja koko loppuillan voi ottaa rennosti hyvällä omalla tunnolla.
Kyllä se sohva odottaa!Ihanaa sunnuntaita kaikille!