Maailman paras gluteeniton pitsapohja

DSC_7202.jpg

Yksi lempiruoistani on pitsa. Varsinkin sellainen, missä on kasa rucolaa päällä. Vatsani tuntuu kuitenkin aina turpoamaan pitsapohjasta, joten olen melko harvakseltaan sitä tehnyt kotona. Nyt pitsanhimo yllätti kuitenkin niin kovaa, että heti aamu seitsemän jälkeen painelin ostamaan tarvikkeita sen tekoon. Päätin kokeilla kukkakaalipohjaa, jota on näkynyt monissa resepteissä. 

JA HERRANJESTAS, miten hyvää tämä oli! Poikaystäväkin oli ihan yllättynyt ensimmäisen suupalan jälkeen, oli kuulemma paljon parempaa mitä odotti. Ja tätä pitää kuulemma tehdä pian uudestaan. 

Omaan versiooni tuli yksi iso kukkakaali, 3 munaa ja melkein kokonainen parmesan-juusto raastettuna.

Täytteinä oli pinaattia, parmankinkkua, rucolaa, parmesan lastuja ja kirsikkatomaatteja. 

Lämmitä uuni 200 asteeseen. Höylää parmesanista ensin hiukan lastuja valmiin pitsan päälle. Loput juustosta voi raastaa pohjaa varten isoreikäisellä raastimella. Raasta myös kukkakaali ja sekoita raasteet keskenään. Lisää seokseen 2-3 munaa, niin ettei seoksesta kuitenkaan tule liian vetistä. Painele taikina pellille mahdollisimman litteäksi levyksi. Paista uunin keskiosassa 20 minuuttia, tai kunnes pinta on saanut hiukan kullanruskeaa väriä. Lisää tomaattipyree sekä pinaatti ja paista vielä 10 minuuttia. Anna pitsan jäähtyä hetki ja ripottele päälle parmesan-lastut, kinkku, tomaatit ja rucola.

DSC_7204.jpg

DSC_7205.jpg

DSC_7212.jpg

DSC_7207.jpg

 

hyvinvointi liikunta ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.