Uunijuureksia ja lihapullia

Aina flunssassa yritän syödä entistä terveellisemmin, jotta saisin hyviä vitamiineja ja tervehtyisin nopeasti. Tänä aamuna heräsin kipeänä ja pyrin taltuttamaan tämän taudin nyt heti alkumetreillä. Usein tällaiset luonnonmukaiset lääkkeet toimivat todella tehokkaasti. Hain juureksia koko viikonlopuksi ja tein niiden seuraksi lihapullia. 

 Tein juurekset tuttuun tapaan sekoittaen mausteet kannellisessa muovipurkissa öljyn kera. Kun juurekset oli uunissa, tein lihapullat. Suosin yleensä aina naudan paistijauhelihaa.En laita lihapulliin jauhoja, vain yhden munan ja mausteet. Muna ja mausteet kannattaa ensin sekoittaa keskenään vaikka lasissa. Sen jälkeen sekoitan seoksen jauhelihaan jossain suuremmassa astiassa ja pyörittelen pallot valmiiksi. 

 

 Yleensä kypsennän lihapullat uunissa, mutta tällä kertaa juureksia oli niin paljon, että tein pullat pannulla. Tarkoituksenani oli tehdä lihapullille valkosipuli-kermaviilikastike, mutta huomasin alkaessani laittaa ruokaa, että kermaviili oli ollut pöydällä kauppareissusta saakka, enkä uskaltanut enää sitä syödä. Leikkasin tomaattia pieneksi silpuksi, jonka kanssa sekoitin 3 valkosipulin kynttä. Niiden avulla toivottavasti flunssa lähtee äkkiä.

 

 Lisäsin annokseen vielä hiukan rucolaa ja valkosinihomejuustoa. Valonpilkahduksen sairastelun keskelle toivat tulppaanit, jotka olivat auenneet upeasti. On ainakin jotain kaunista, jota tuijotella sohvalla makoillen peiton alla.   Toivottavasti te olette pysyneet terveinä.  Rentouttavaa viikonlopun alkua kaikille!

koti ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.