Nyt se on järki jättänyt tämän pään…
Nyt ne lähti viimeisetkin järjen hivenet… Olin tänään aamusalilla.
Olin suunnitellut torstaille salireissun. Alun perin ajattelin mennä töiden jälkeen, mutta tilalle tuli parempaa ohjelmaa. Sain kutsun päivälliselle ja mä sain valita ravintolan! Ihanaa! Käytiin Rikala Bar & Grillissä, jonka ruoka harvemmin pettää. Itselläni oli poroa, namnamnam! Annos olis iso ja maukas, itseasiassa niin iso, etten jaksanut kaikkea syödä. Lohkoperunoissa oli hyvä suola ja kasvikset olivat täydellisiä kypsyydeltään. Ruoat sai varauksettomat kehut koko seurueeltamme.
Vatsa täynnä poroa kellahdin kotisohvalle. VIRHE. En päässyt sohvalta enää illalla salille. Mulla oli aika kova nälkä syömään mennessä, joten se kostautui sillä, että vatsan täyteen syömisen jälkeen tuli hirveä väsymys. Menin suosiolla aikaisin nukkumaan ja laitoin kellon soimaan klo 5.55. Rankaisin itseäni aikaisella aamuherätyksellä, kun en kerta illalla enää päässyt salille. Aamulla kellon soidessa keräsin kaiken päättäväisyyteni ja marssin salille. Hyvä veto! (Olin myös nähnyt yöllä unta, että sovimme Antti Holman kanssa treenaavamme yhdessä perjantaiaamuna. Anttia ei kuitenkaan näkynyt salilla, höh!)
Salilla oli lisäkseni 1-2 ihmistä, eli ihana rauha! Tuntui irtoavan hirveän hyvin ja keskittyminen oli huipussaan. Harmittelin, että unohdin kännykän, eli Spotifyn, eli musiikit, autoon, mutta eipä tuo niin haitannut, kun ei siellä ollut muita ihmisiä. Smithissä nostin painoja leveässä kyykyssä 15 kiloon aiemmasta 10 kilosta, mutta olisi voinut kokeilla 20 kilolla ja lyhyemmillä sarjoilla. Muuten aika perusreissu. Hoover on aina vaan ihan kamalaa, miks must tuntuu, et se ei koskaan helpota. Tällä kertaa venyttelinkin treenin päätteksi, jos vaikka välttyisi niiltä pahimmilta lihasjumeilta.
Autossa vedin palkkarit, ja kiitos Karhun huonon sheikkerin, roiskahti osa palkkareista hameellekin. Ostin Karhun sheikkerin hetki sitten, mutta se purtilo osa on liian ohutta muovia, ja korkkiosa lähtee helposti pois jengoiltaan, mikäli purtiloa puristaa liian kovaa. No, palkkarit hameessa töihin ja töissä ekana vessaan siivoushommiin, voihan sen perjantain niinkin aloittaa. Mut salireissu oli niin hyvä, ettei palkkarit hameella haittaa. Hyvä aamu, pitäiskös tämmöstä aamusalia harjoittaa useamminkin?