Uusi treeniväline ja kynnystesti niin ja kesän pääkisaan ilmoittauduttu

Joskus kannattaa odottaa ja kytätä sitä oikeaa tavaraa oikeaan hintaan eikä vain suin päin ostaa pläjäyttää. Varsinkin jos ei ole valmis laittamaan niin suurta summaa kyseiseen härveliin mitä siitä kaupoissa pyydetään.

Meillä ollaan haaveiltu juoksumatosta niin kauan kuin minä muistan. Jo varmaan ensimmäiselle maratonille (2008) treenatessa härrellä oli mielessä, että juoksumatto olisi tosi jees.

Molemmat tykätään juosta juoksumatolla oikein mielellämme, joskus olen mennyt juoksemaan pitkänkin lenkin salin matolle. Talviaikaan käytän juoksumattoa kuntosalilla aika paljon, menen sinne tosi mielelläni juoksemaan ja joskus kun on vaihdettu jossain mielenhäiriössä oma hyvä kuntosali toiseen niin voi että mikä pettymys kun juoksumatto on ollut huono, sellainen vähän hempula. Ja ei kun takaisin omalle vanhalle hyvälle salille jossa kaikki juoksumatot ovat parhaita. Sellaisia jämäköitä jotka eivät heilu tai matto ei oo venähtänyt. Sellaisia joilla on hyvä ja tukevaakin tukevampi juosta.

Juoksumaton kokoamista. ”Ota tää lelu!”

Tällainen tukeva matto on ollut meillä hakusessa  jo jonkin aikaa, ainakin vuoden ja varmaan ylikin härre on sellaista aktiivisesti katsellut eri myyntiryhmistä ja huutokaupoista. Tukeva, jämäkkä, tomiva, kuntosalikelpoinen matto. Onhan niitä myynnissä aika paljonkin, mutta hinta on yleensä valtava, tuhansia euroja. Härre joskus reilu vuosi sitten päätti, että hänpä alkaa nyt kyttäämään jos sellainen matto tulisi joskus johonkin myyntiin pikkasen meille sopivampaan hintaan. Oli huutokauppoja joissa mattoja oli myynnissä ja hinta kapusi aina pilviin ja kaikkea tällaista.

Tärkein asia, mikä juoksumatossa meille piti olla on se, että se on täysin tukeva eli yhtä jämäkkä kuin kuntosalien hyvät juoksumatot. Mulla on erikoinen suhde juoksumattoihin eli jos se vähänkään hötkyy tai matto lerpattaa jostain kohtaa tai on olevinaan hempula tai natisee niin en tykkää yhtään, sellaisella matolla ei ole (minun) kiva juosta.

No, lopulta maltti oli kuitenkin valttia ja nyt meillä pönöttää tuollainen täydellinen juoksumatto keskellä alakertaa. Tilaa on kyllä, meillä on parikin ns. ”ylimääräistä” huonetta tässä tönössä joten tila ei ole ongelma. Pieni omakotitalohan meillä on, mutta silti täällä on tilaa vaikka muille jakaa kun kahdestaan lemmikkieläinten kanssa täällä asutaan. Oi miten mää haaveilenkaan juuri sopivankokoisesta asunnosta, hieman pienemmästä sillä en kaipaa ollenkaan ylimääräistä tilaa.

Pitkän aikaa meillä oli triathlonpyörät yläkerrassa, mutta nyt juoksumaton myötä teimme alakerran huoneesta tilan missä voi juosta ja pyöräillä. Meillä näitä sisätreenijuttuja käytetään oikein urakalla sillä treeniä tarttetaan kohti ensi kesän koitoksia ja molemmat liikumme mielellämme määrällisesti paljon, kunhan treeniohjelma on vain suunniteltu hyvin.

Juoksumatto ja pyörät. On huoneessa koiran peti ja lelulootakin.

Treenit kohti ensi kesän huipentumaa on nyt täydessä tohinassa. Huipentuma on elokuussa täyden matkan triathlonkisa (Uinti 3800m, pyörä 180km, juoksu 42,2km). Painoin jokunen viikko sitten Ilmoittaudu-nappia kun ilmoittauduin kesän 2020 pisimpään triathlonkisaani eli Ironman Finland Kuopio-Tahko:lle (vai Tahkoon?) Wuhuu, on taas hieno harjotella noin pitkää matkaa varten muutaman vuoden taon jälkeen.

Uintia, pyöräilyä, juoksua, voimatreeniä, näitä kaikkia treeniviikkooni kuuluu. Viime viikolla treenipäivään kuuluui pyörätesti eli kynnystesti jossa saadaan tietoon muunmuassa sykerajat millä harjoitella. Me olemme käyttäneet Viime syksystä asti PUHTI triathonryhmämme kanssa Tampereella Kauppi Sports Centerissä sijaitsevaa Valmennus- ja testauskeskus Kauppia näihin testihommiin.

Kynnystesti:

Testi kertoo kestävyyskunnon tasosi, sekä antaa sykerajat kestävyysharjoittelulle. Testiä suositellaan kaikille kestävyyskunnostaan kiinnostuneille lähtötasosta riippumatta. Testit sisältävät myös kehonkoostumusmittauksen.

Kynnystesteissä suoritetaan valitulla liikuntamuodolla 2-3 minuutin kuormia nousevin vastuksin. Kuorman nosto tapahtuu liikuntamuodosta riippuen vauhtia, kulmaa tai vastusta lisäämällä. Kuormien välissä otetaan sormenpäästä verinäyte, josta analysoidaan maitohappopitoisuudet. Testin aloituskuorma valitaan aina testattavan tason mukaan siten, että ensimmäiset kuormat ovat varmasti riittävän kevyitä. Testissä suoritetaan keskimäärin 6-10 kuormaa eli testin kesto on noin 20-30 minuuttia. Erona suoraan testiin on, että kynnystestissä ei mitata hengityskaasuja.”

Valmennus- ja testauskeskus Kauppi.

Pyörätesti oli sellainen mitä kuvittelinkin sen olevan, hieman lyhyempi vain. Testiin aikaa meni sellainen 25minuuttia ja päälle pikkasen alkupyörittelyä ja loppujäähdyttelyä. Kolmen  minuutin välein kuorma nousi ja polkeminen muuttui aina sen myötä astetta raskaammaksi kuitenkin siten, että ihan viimeisillä minuuteilla se oli vasta sellaista kamalan tuntuista ja siihenhän sitten aika pian meikäläinen hyydähti ja testi loppui. Pikkanen veritippa otettiin joka kolmen minuutin välein sormenpäästä josta mitattiin laktaatteja ja lopputuloksena sitten saamme pyöräilyyn sykerajat eli tiedämme tarkalleen mikä on oma peruskestävyyssykealue ja vauhtikestävyyssykealue ja maksimi tietenkin.

Aion vielä varata juoksutestiin ajan tuonne samaan paikkaan niin saan päivitettyä juoksun sykkeenikin.

Testin jälkeen.

hyvinvointi liikunta